Styl łazienki a jej akcesoria sanitarne

0
1988
Styl łazienki a jej akcesoria sanitarne

Wiele elementów definiuje charakter danego pomieszczenia, szczególnie gdy bardzo zależy nam na tym, by utrzymać je w jednym, określonym stylu. Stąd też warto wiedzieć, które akcesoria w jakim klimacie, pasują do danej powierzchni w naszym domu, nawet gdy zdecydujemy się na nowoczesny, klasyczny czy eklektyczny styl. 

Styl nowoczesny w łazience

Łazienki o nowoczesnym charakterze są pełne gładkości i harmonii, co przejawia się przede wszystkim w dużej ilości miejsc do przechowywania czy też systemów podtynkowych, które minimalizują elementy wystające np. ze ścian. Takie rozwiązania stosuje się np. przy prysznicach i wannach, gdzie zestawy nie wymagają widocznych węży, a są one w pełni zakryte pod tynkiem. Podobne wrażenie gładkości dają wielkopowierzchniowe kafelki, najczęściej z minimalnej szerokości fugami. Nowoczesność to także wysoki połysk i brak kabiny w prysznicu. W tym przypadku stosuje się wyłącznie szybę, która dodatkowo zwiększa powierzchnię pod prysznicem, przez co znajdzie się miejsce nawet dla dwóch osób. Wracając do zestawów podtynkowych. W nowoczesnych pomieszczeniach sanitarnych stosowane podwieszane miski toaletowe, nad którymi z powodzeniem można ulokować szafkę, by jak najbardziej zwiększyć powierzchnię przechowywania.   

Klasyczny charakter pomieszczenia sanitarnego

Klasyka kojarzy nam się z elegancją, wytwornością i bogactwem. Stąd też w naszej łazience, by nadać jej klasycznego stylu, możemy zastosować bogato zdobione fronty mebli łazienkowych, uchwytów, a także baterii. To właśnie baterie wannowe i umywalkowe mogą zdefiniować cały charakter tego pomieszczenia – opływowe kształty, wielki, ozdobne kurki i krany mogą sprawić, że nasza łazienka będzie wyglądać jak jedno z pałacowych pomieszczeń. Efekt ten mogą spotęgować także lustra z wielkimi, bogato zdobionymi ramami, najszczęściej po dwóch stronach łazienki, by optycznie ją powiększyć. Wanna wolnostojąca z frywolnymi nóżkami również może się do tego przyczynić, szczególnie gdy do zagospodarowania mamy większą powierzchnię – tutaj baterie są elementem wanny, dzięki czemu nie musimy dobierać ich osobno.      

Wszystko na raz, czyli styl eklektyczny

Czasem jednak nie chcemy ograniczać się do jednego stylu i zdając się na własny gust, pragniemy urządzić łazienkę po swojemu – w końcu to my będziemy spędzać w tym miejscu najwięcej czasu. Stąd też połączenie zestawów podtynkowych z eleganckimi, bogato zdobionymi frontami mebli nie jest niczym złym, co więcej – nadal wygląda to bardzo estetycznie, a mimo klasycznego charakteru, nasza łazienka posiada akcesoria na czasie. Eklektyzm w łazience może przejawiać się również poprzez ulokowanie wanny wolnostojącej na pięknych, klasycznych nóżkach oraz dla wygody i zaoszczędzenia czasu, bezbrodzikowego prysznica w tle w tym samym pomieszczeniu. Dzięki temu, że w prysznic nie będzie miał kabiny, pomieszczenie optycznie się powiększy. Podobny rezultat dadzą nam wielkie lustra bez ram – element charakterystyczny dla łazienek nowoczesnych.