Wykańczasz dom? Oto 4 porady, którymi warto się kierować

0
35456

Budowa domu to tylko jeden z kroków na drodze do swoich własnych czterech kątów. Wybudowany dom trzeba jeszcze wykończyć. Nie jest to zadanie łatwe, proste ani przyjemne, choć można zrobić wiele, by ułatwić sobie życie i usprawnić proces wykańczania i uzdatniania domu do życia i zamieszkania. Przecież nikt nie będzie mieszkał w domu w stanie surowym, nieurządzonym i z gołymi ścianami. Jednak budowę kończy się właśnie tak – na gołych ścianach i betonowej wylewce, bez drzwi, podłóg i pokrycia ścian. Następnie zaczyna się proces wykańczania domu. Jak się za to zabrać i o czym należy pamiętać, urządzając dom?

Myśl przyszłościowo

W domu zazwyczaj osiada się na długie, długie lata, gdyż jest on duży – większy niż mieszkania w blokach – i często buduje się go z myślą o rodzinie, także tej przyszłej. Ta myśl powinna towarzyszyć nam nie tylko w trakcie planowania i projektowania domu, i na placu budowy, ale również na kolejnych etapach – przy wykańczaniu i urządzaniu go. Perspektywa lat zmienia nasze patrzenie. Kiedy przestaje liczyć się tu i teraz, a zaczyna liczyć perspektywa dekady lub kilku, niektóre rzeczy stają się priorytetami, a inne zupełnie tracą na wartości. Stąd pierwsza porada: weź pod uwagę perspektywę lat.

Czego potrzebujesz?

Druga rada jest podobna: zastanów się nad swoimi potrzebami i pragnieniami. O jakim domu marzysz? Jaki chcesz, by był? Duży i przestronny? A może rodzinny i przytulny? Zależy ci na elegancji czy na komforcie? Oczywiście wszystkie te rzeczy można połączyć, jednak jak i w jakich proporcjach? Ogólne wyobrażenie pozwoli ci ustalić co i jak robić i ułatwi podejmowanie decyzji.

Przeanalizuj swój budżet

Trzecia rzecz, o której musisz pamiętać, to pieniądze. Nie oszczędzaj ani na materiałach, ani na fachowcach. Nie chodzi o to, żeby zawsze brać wszystko z najwyższej półki, ale źle wymierzone oszczędności albo zwykłe skąpstwo może ci się odbić na wiele sposobów – a to dach ze słabej dachówki czy źle podłączony zlew zacznie przeciekać, a to farba zmieni kolor pod wpływem słońca albo zacznie odpadać. Dobrze wykonana praca kosztuje – jeśli ktoś oferuje, że wykona daną pracę za połowę normalnej stawki to najpewniej albo jest kiepski w tym, co robi, albo jest oszustem. Podobnie rzecz ma się z materiałami budowlanymi i wykończeniowymi: jeśli weźmiemy najtańsze, możemy pożałować, bo dobre rzeczy mają swoją cenę. Elewacje drewniane Dębowy Młyn to wysokiej jakości drewniane pokrycia zewnętrzne, które sprawdzą się nawet w najtrudniejszych warunkach.

Czwartą radą, której możemy ci udzielić, jest to, by pamiętać też o otoczeniu domu. Choć sam dom jest najważniejszy, to także prowadząca do niego ścieżka czy chodnik, garaż i podjazd, a przede wszystkim ogród stanowią integralną część domu. Bez nich jest on niepełny. Zaplanuj fundusze i czas na wykończenie i urządzenie ogrodu – może chcesz wybudować też taras lub altankę? To świetny pomysł, by wydzielić z ogrodu przestrzeń rekreacyjną pod dachem – przez prawie cały rok można tam miło spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.