Ekskluzywne wanny wolnostojące – dla najbardziej wymagających aranżerów

0
486

Wanna to zwieńczenie i punkt centralny w wielu łazienkach. Ponieważ będzie ona miała olbrzymi wpływ na komfort korzystanie z całego pomieszczenia, warto dokładnie przyjrzeć się różnym dostępnym urządzeniom. Różnić się będą nie tylko rozmiarem i kształtem, ale również zastosowanymi w produkcji materiałami, zdobieniami, dodatkowymi funkcjami i dodatkami. Poniżej przyglądamy się z bliska modelom wanien wolnostojących wybieranych do najbardziej ekskluzywnych wnętrz komercyjnych i mieszkalnych. Podpowiadamy jak wybrać urządzenie, które dopieści Twoje ciało i zmysły oraz okaże się wytrzymałe i żywotne. 

Wanny do wnętrz stylowych – jaki kształt wybrać? 

Wanny wolnostojące są wykonywane w prostych kształtach, o uniwersalnych walorach użytkowych i estetycznych. Najczęściej znajdziesz produkty na planie prostokąta lub owalu. Są pozbawione dodatkowych elementów odstających, wypukłości czy innych odstępstw od formy prostopadłościanu. Ich brzegi mogą być wysokie i lekko pofalowane, co z pewnością doda gracji całej bryle wanny oraz wpłynie na wygląd łazienki. Warto zwrócić uwagę na proporcje wanny, które powinne być estetyczne oraz niezbyt ekstrawaganckie. 

Jaki materiał na wannę wolnostojącą? 

Popularny i do niedawna wszędzie stosowany akryl jest obecnie powoli zastępowany przez nowoczesne i wysoce wytrzymałe materiały. Do takich należy mineral composite, z którego wykonana jest wanna wolnostojąca / przyścienna Marmite Clara. Ta odmiana kompozytu odznacza się optymalnymi właściwościami izolacyjnymi i termicznymi. Ponadto surowiec ten łatwo poddaje się kształtowaniu, co pozwala na stworzenie niemal dowolnie wybranych kształtów oraz typów powierzchni. Dzięki połączeniu specjalnych odmian żywicy i dolomitu, po utwardzeniu materiał zachowuje idealne wymiary oraz nie ulega odkształceniu. 

Ponadto jego powierzchnia jest przyjemna w dotyku, lekko matowa i ciepła. Stanowi też skuteczną barierę ochronną przed zbyt szybkim ubytkiem ciepła z wanny. Jest to także materiał antybakteryjny, przeciwdziałający rozwijaniu się i osadzaniu szkodliwych drobnoustrojów. 

Wanna wolnostojąca i dedykowana do niej bateria 

Bateria to zwieńczenie każdego urządzenia sanitarnego. W przypadku wanien wybór pada zazwyczaj na baterie sztorcowe, montowane na powierzchni wanny. Zakup baterii do wanny wolnostojącej może jednak przebiegać inaczej. Warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na baterie wysokie, o zwartym i prostym korpusie, zawierającym wylewkę oraz uchwyt do sterowania. Dobrym rozwiązaniem mogą być także baterie podłogowe, stosowane w najbardziej ekskluzywnych aranżacjach. Bateria taka montowana jest obok wanny, na powierzchni połogi. Jest odpowiednio wysoka i wyposażona w ergonomiczną wylewkę. Dzięki temu jej użytkowanie jest proste i nie wymaga wychodzenia z wanny. 

Warto też ograniczyć się wyłącznie do wyboru najbardziej ekskluzywnych materiałów. Do takich należy między innymi chrom oraz mosiądz, którymi często pokrywane są baterie łazienkowe. Ich powierzchnia może być matowa, jak i połyskliwa, w zależności od oczekiwanego przez Ciebie efektu aranżacyjnego. W wyborze baterii warto również unikać modeli nadmiernie rozbudowanych, wyposażonych w liczne odstające elementy.