Szkło hartowane — czym różni się od zwykłej szyby?

0
4325

Dowiedz się, czym różni się szkło hartowane od zwykłego. Przeczytaj też, na czym polega proces hartowania szyb. Poznaj główne właściwości obu typów i sprawdź, do czego można je zastosować.

Co to jest szkło hartowane i szkło zwykłe (float)?

Szkło hartowane to rodzaj szkła o bardzo wysokiej twardości, wytrzymałości i odporności na różnice temperatur. Jest to szkło bezpieczne, które pęka w kontrolowany sposób i znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa znajdujących się w pobliżu ludzi. Dzięki swoim właściwościom jest szeroko stosowane do wyrabiania mebli, drzwi, elementów dekoracyjnych oraz małej architektury w budynkach użyteczności publicznej. Więcej tutaj: https://www.szklonawymiar.pl/szklo-na-wymiar/szklo-hartowane.

Z kolei szkło zwykle to inaczej szkło float. Ma bardzo dobrą przejrzystość i gładką powierzchnię oraz charakterystyczny, lekko zielonkawy kolor. Wykorzystuje się je jako produkt bazowy do produkcji innego rodzaju szkła, np. właśnie hartowanego, laminowanego, satynowego czy piaskowego.

Na czym polega hartowanie szkła?

Zanim trafą do naszych domów lub budynków, tafle przechodzą proces hartowania, czyli wzmacniania. Oznaczenie, według którego rozpoznacie szkło hartowane to ESG (z niem. Einscheiben Sicherheitsglas). Hartowanie szkła polega na termicznej obróbce tafli. Najpierw nagrzewa się je do temperatury ok. 660°C i przytrzymuje, aż uzyska się zmianę wewnętrznej struktury. Podczas tego procesu na powierzchni szkła pojawiają się tzw. naprężenia ściskające, które powodują, że tafle robią się dużo bardzie twarde, a zarazem gładkie. Następnie bardzo szybko schładza, dzięki czemu tafle uzyskują bardzo wysoką wytrzymałość na naprężenia mechaniczne i termiczne. Takie szyby można poddawać obróbce pod warunkiem, że obrabianie ma miejsce przed procesem hartowania.

Szkło hartowane a zwykłe

W porównaniu do szkła zwykłego, wersja hartowana wykazuje nawet 6-krotnie wyższą wytrzymałość na uderzenia i trudne warunki termiczne. Takie tafle bez szwanku znoszą różnice temperatur do 200°C, podczas gdy zwykłe szkło zaledwie do ok. 35°C. Ponieważ szkło ESG jest zarazem szkłem bezpiecznym, przy ewentualnym uszkodzeniu nie rozpada się na ostre drobne kawałki powodujące skaleczenia i urazy. Pozostaje nienaruszone lub pęka w bezpieczny sposób (na tępe kawałki) minimalizując ryzyko zranienia. Na całym świecie szkło tego typu uważane jest za najbezpieczniejszy rodzaj szyby.

Zamawiaj szyby hartowane na wymiar

Planujesz budowę małej architektury w domu? Szkło hartowane na wymiar pozwoli skompletować potrzebny budulec wykonany dokładnie według wytycznych. Zamówisz je przez Internet np. na stronie Szkło na wymiar https://www.szklonawymiar.pl/. Krakowska firma oferuje tafle w wielu wersjach pod kątem grubości i rodzajów szkła, a także różne możliwości obróbki (docinanie, szlifowanie, wiercenie otworów). Tafle spełniają europejskie wymagania norm dotyczących szkła bezpiecznego i można je wykorzystać do tworzenia wiele elementów. Np. do produkcji ścianek kabin prysznicowych, szklanych paneli nad blatem w kuchni, jako szyby do drzwi wejściowych i wewnętrznych, jako szkło do zabudowy balkonów i tarasów, jako szklane blaty stołów i stolików oraz szklane półki.