Planujesz remont łazienki? Wybierz płytki do łatwego czyszczenia!

0
880
remont łazienki

Wykończenie łazienki to jeden z najtrudniejszych etapów remontu mieszkania. Powodów jest kilka, ale najgroźniejsza jest:

  • Wysoka wilgotność w pomieszczeniu.
  • Konieczność utrzymania idealnej czystości łazienki (co implikuje stosowanie detergentów na bazie aktywnych chemikaliów).
  • Połączenie na stosunkowo niewielkiej powierzchni wielu elementów hydraulicznych i elektrycznych (umywalka, toaleta, bidet, prysznic, sama wanna, często pralka).

Dlatego tak ważny jest właściwy wybór materiałów wykończeniowych, a najpopularniejszym wyborem są płytki.

Płytki łazienkowe: jak je wybrać?

Etap doboru materiałów wykończeniowych z reguły następuje po etapie projektowania. Jednocześnie projektant kieruje się ogólnymi preferencjami klienta, proponuje orientacyjną kolorystykę i często bierze udział w doborze płytek. Jednak często remonty przeprowadzane są bez udziału projektanta, a wtedy sam użytkownik decyduje, którą płytkę wybrać do łazienki. Przede wszystkim warto znaleźć solidnego i uczciwego dostawcę. Zorientuj się gdzie można kupić płytki łazienkowe online i poświęć nieco czasu na przestudiowanie oferty.

Jeśli łazienka w twoim mieszkaniu ma niewielką powierzchnię, natychmiast odrzuć opcje z dużym wzorem. Duże płytki wizualnie zmniejszają i tak już małe pomieszczenie. Niewielka powtarzająca się ozdoba również nie będzie najlepiej prezentować się w małej łazience.

Nie daj się zauroczyć kafelkom ze wzorem fabularnym, przedstawiającymi kwiaty, zwierzęta i ludzi. Może to wyglądać atrakcyjnie na stoisku wystawowym, ale wyobraź sobie ten wzór powtarzający się w kółko na twojej ścianie. Używaj typowych technik, które pozwalają wizualnie zmienić proporcje pomieszczenia: na przykład pionowe paski tworzą iluzję wysokiego pomieszczenia, to samo można powiedzieć o jasnych wykończeniach.

Nie zaniedbuj elementów montażowych, ich rola jest nie tylko dekoracyjna, ale często także funkcjonalna. Na przykład wielu rzemieślników nie używa plastikowej przekładki do narożników zewnętrznych, tworząc narożnik z dwóch płytek, przyciętych pod kątem 45 stopni. Tak ostry róg wygląda znacznie bardziej efektownie niż zaokrąglona plastikowa ramka. Jednak nie zapominaj, że w łazience często będziesz musiał chodzić boso po wilgotnej podłodze, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo poślizgnięcia się. W takich warunkach ostry kąt może być bardzo niebezpieczny.

Wybór jest dziś bardzo duży. Po pierwsze, płytki łazienkowe wykonane są z różnych materiałów. Najczęstsze typy to:

  • Płytki ceramiczne łazienkowe.
  • Kamionka porcelanowa.
  • Płytki klinkierowe.
  • Płytki szklane.
  • Płytki plastikowe (PCV).
  • Płytki z kamienia naturalnego.

Doświadczeni rzemieślnicy radzą nie oszczędzać na płytkach, ponieważ tanie płytki prawie zawsze mają błędy, których możemy nie zauważyć przy zakupie. Tylna powierzchnia powinna być płaska. Aby to sprawdzić, weź kilka par płytek (najlepiej z różnych paczek) i połącz je ze sobą „plecami”. Najlepiej byłoby, gdyby pasowały ciasno, szczelina, jeśli istnieje, nie powinna przekraczać pół milimetra. Płytka, która ma dużą porowatość struktury, stopniowo nasiąka wilgocią, staje się cięższa i zaczyna odklejać się od ściany. I nawet wysokiej jakości klej nie uratuje sytuacji.

Czyszczenie płytek łazienkowych

Wapno, resztki mydła, pleśń, grzyby czy brud skoncentrowane na styku płytek to najczęściej spotykane zabrudzenia.

Aby skutecznie posprzątać łazienkę, możemy użyć specjalnych środków czyszczących lub skorzystać z produktów, których zwykle używamy w kuchni, takich jak ocet, soda oczyszczona czy olej. Możemy również używać produktów farmaceutycznych, takich jak nadtlenek wodoru.

Plamy wapienne są powszechne na płytkach łazienkowych. Jednym z najskuteczniejszych sposobów usuwania plam z tych powierzchni jest użycie wody zmieszanej z białym octem. Po przygotowaniu zaprawy zwilża się ściereczkę i dokładnie czyści płytki. Na koniec zaleca się przetrzeć wilgotną szmatką, aby usunąć wszelkie pozostałości, które mogą pozostać. Innym sposobem jest zmieszanie równych proporcji octu z mydłem w płynie. Dobrym pomysłem jest pozostawienie mieszanki na kilka minut na płytkach, a następnie spłukanie ściereczką nasączoną wodą.

Gdy na płytkach występują plamy wapienne, tłuszcz lub innego rodzaju zabrudzenia, zaleca się stosowanie amoniaku. W tym celu przygotowuje się pojemnik z wodą i wlewa strumień amoniaku. Następnie oczyść powierzchnię tą mieszaniną i używając gąbki lub szmatki. W przypadku użycia amoniaku należy zachować ostrożność, ponieważ jest to produkt żrący. Ważne jest również, aby pomieszczenie było wentylowane. Przede wszystkim unikaj wdychania emisji amoniaku.

Aby wyczyścić płytki łazienkowe z plam z grzybów lub pleśni, możesz użyć następujących naturalnych środków:

  • Proszek do pieczenia. Najlepiej rozpuścić go w wodzie i spryskać. Wodorowęglan doskonale wchłania wilgoć, a wraz z nią pleśń.
  • Ocet winny.
  • Kwas borowy lub boraks.
  • Woda utleniona.