Ciąg roboczy w kuchni – zasady

0
1353
Ciąg roboczy w kuchni

Mówi się, że kuchnia jest „sercem” każdego domu. To właśnie w tym pomieszczeniu spędzają najwięcej czasu wszyscy domownicy. Aby ułatwić im komfort codziennego funkcjonowania, a przede wszystkim dać pełną wygodę podczas przyrządzania posiłków, uwagę warto zwrócić na ergonomię kuchennej przestrzeni. Projektanci nie tylko aspekty estetyczne i wizualne, ale przede wszystkim tzw. ciąg roboczy. Od niego zależy preferowana kolejność rozmieszczania szafek kuchennych i wszelkich sprzętów AGD.

Ciąg kuchenny – jak go stworzyć?

Odpowiednia kolejność w ramach wyposażenia kuchni, ma ogromne znaczenie, jeśli uwzględnimy kwestie praktyczne korzystania z tego pomieszczenia. Nie tylko gotowanie, ale również przechowywanie zastawy stołowej i magazynowanie żywności będzie łatwiejsze, jeśli w kuchni zachowany zostanie właściwy ciąg kuchenny. Ten mówi o dobrym umieszczeniu sprzętów, takich jak lodówka, piekarnik czy zmywarka, ale znaczenie mają też szafki kuchenne i ich montaż w konkretnej strefie kuchni.

Ciąg roboczy układa się zazwyczaj w funkcjonalny trójkąt, dzięki czemu osoby korzystające z całej przestrzeni mają łatwy dostęp do jej wyposażenia. Uwagę zwraca się również na kolejność realizowanych procesów w trakcie przyrządzania posiłków. To właśnie dlatego w pierwszej kolejności należy ustawić lodówkę wraz z zamrażarką, następnie szafkę kuchenną z blatem. Ten sprawdzi się, by ułożyć na nim wyjęte z lodówki jedzenie. Następny element to zlewozmywak z ociekarką, a pod nim szafka na odpady. Nieopodal tej strefy powinna znaleźć się również zmywarka. Ostatnim elementem praktycznej kuchni jest kuchenka wraz z piekarnikiem.

Po co właściwie tworzyć ciąg roboczy? By przetwarzanie żywności i codzienne kulinaria mogły odbywać się przy zachowaniu pełnego komfortu. Pierwsza ma być strefa przechowywania, później mycia, a ostatnia obróbki dań.

Na co zwracać uwagę, aranżując kuchnię idealną?

Dzisiaj bez problemu udaje się znaleźć meble kuchenne wedle indywidualnych preferencji. Te różnią się stylem wykonania, kolorem, wzorami czy praktycznymi zastosowaniami. Wszystkie należy wybierać, uwzględniając własne potrzeby, a dopiero potem można stawiać na obowiązujące trendy.

Priorytetem są kwestie praktyczne. Wszystkie szafki kuchenne powinny być wykonane z najlepszej jakości materiału. Ten musi być odporny na wysokie temperatury, działanie wody czy silne i tłuste zabrudzenia. Kuchnia ma być trwała i odporna na zniszczenia, ponieważ jej urządzenie wiąże się z naprawdę dużą inwestycją finansową. Tu nie ma miejsca na pomyłki.

Kolejny aspekt, na jaki należy zwrócić uwagę, to wysokość blatów. Ta uniwersalna to 85 cm od podłogi, zaś odległość pomiędzy blatem a szafkami wiszącymi wynosi około 50 cm. Warto jednak uwzględniać własne preferencje, na przykład osoby wysokie powinny przenieść tę granicę o minimum 10 cm, aby móc wygodnie korzystać z kuchni.

Wykonanie dobrej kuchni nie jest zadaniem prostym. To dlatego większość inwestorów szuka pomocy profesjonalnych projektantów albo korzysta z gotowych rozwiązań, jakie oferują sklepy z meblami kuchennymi.