Glazura łazienkowa – jakie dobrać płytki do łazienki?

0
1729
jakie dobrać płytki do łazienki

Płytki do łazienki warto wybierać po dokładnym rozpatrzeniu różnorodnych modeli, wersji oraz produktów. Dlaczego? Przede wszystkim – nie wszystkie płytki sprawdzą się w każdej łazience. Dotyczy to zarówno ich parametrów estetycznych jak i praktycznych, które mają wpływ na ich użyteczność. Dlatego warto dowiedzieć się jakie są najważniejsze parametry dostępnych w sklepach płytek łazienkowych, z jakich materiałów są wykonywane oraz w czym tkwią mocne i słabe strony dostępnych modeli. Tematy te poruszamy poniżej, podpowiadając przy okazji – jak dobrać płytki do łazienki, by była to inwestycja udana i estetyczna.

Płytki w łazience – jak kupować, by trafić? Najważniejsze porady zakupowe

Przystępując do zakupu płytek łazienkowych, warto rozpocząć od przeglądnięcia sklepowych półek. Zauważysz od razu, że dostępne modele różnią się rozmiarem, materiałem wykonania, kształtem oraz parametrami odpornościowymi. Oczywiście, rozmiar to pierwsza i podstawowa sprawa, którą należy rozważyć przed zakupem.

Standardowa glazura łazienkowa to płytki o kwadratowych kształtach, rzadziej prostokątnych. Rozmiar typowej płytki mieści się w przedziale 40-50 cm długości krawędzi. Płytki mniejszych rozmiarów są wykorzystywane przede wszystkim do dekorowania ścian o nieregularnych kształtach oraz do tworzenia ozdobnych ornamentów. Płytki większych rozmiarów – także te, których długość krawędzi dochodzi do jednego metra – są często produkowane na zamówienie lub dedykowane do konkretnego stylu aranżacyjnego.

Materiał wykorzystany w produkcji to druga ważna sprawa. Glazura jest dedykowana przede wszystkim do pokrywania ścian, niekiedy także podłóg. Alternatywą względem glazury będzie gres (nieco bardziej wytrzymały) oraz terakota (zrobione z dokładnie oczyszczonej gliny).

Porady aranżacyjne dla kupujących glazurę łazienkową

Wybór płytek łazienkowych jest pod wieloma względami trudny. Oprócz kwestii praktycznych warto pamiętać, że również wziąć pod uwagę ich potencjał estetyczny i aranżacyjny. Łazienka powinna być pomieszczeniem stwarzającym przyjemną atmosferę, w którym kąpiel będzie doskonałą okazją do wypoczynku i relaksacji.

Płytki wybierane do łazienek to przede wszystkim modele o delikatnej, jasnej kolorystyce. Pozwalają powiększyć optycznie całej pomieszczenie oraz nadają się do zestawiania z kontrastowymi ozdobami i dodatkami. Płytki pokryte wzorami lub deseniem pasują do pomieszczeń średnich rozmiarów bądź dużych. W łazienkach niedużych mogą dodatkowo stworzyć poczucie klaustrofobii.

Wybierając płytki, warto też wziąć pod uwagę ich zdolność do odbijania promieni świetlnych. Płytki o połyskliwej, jednorodnej powierzchni będą świetnie rozjaśniać łazienkę, odbijając zarówno światło naturalne jak i sztuczne.

Do łazienek o ograniczonym metrażu warto wybierać – wbrew pozorom – płytki o dużej powierzchni. Pozwala to stworzyć wrażenie jednolitej płaszczyzny, pokrywającej wszystkie ściany lub nawet podłogę. Jest to też świetny sposób, by optycznie powiększyć pomieszczenie.