Budzisz się zmęczony, Twoje śluzówki są opuchnięte, a ból gardła nie pozwala cieszyć się porankiem? Przyczyna może leżeć w złej jakości powietrza, w którym śpisz i zbyt małej wentylacji pomieszczenia. Z pomocą przychodzą oczyszczacze powietrza, jednak szeroka gama dostępnych urządzeń może przyprawić o ból głowy. Jak wybrać odpowiednie urządzenie dla siebie?
Jaki oczyszczacz powietrza kupić do sypialni?
1. Dopasuj oczyszczacz do powierzchni pomieszczenia
Jak to zrobić? Producenci oczyszczaczy podają w specyfikacji wydajność oczyszczania (wyrażaną za pomocą współczynnika CADR). W praktyce oznacza to jaką objętość powietrza urządzenie w stanie przefiltrować w ciągu godziny.
Uznaje się, że do skutecznej filtracji pomieszczenia potrzebne są minimum 3 cykle wymiany powietrza. Należy więc podzielić wartość CADR (np. 300 m3/h) przez 3.
Uzyskany wynik to maksymalna objętość pomieszczenia (powierzchnia w m2 x wysokość w m).
Przypadek 1: Oczyszczacz powietrza do sypialni o wielkości 20 m2 i wysokości 2,5 m.
20 m2 x 2,5 m = 50 m3 – minimalny CADR oczyszczacza – 150 m3/h
Przypadek 2: Oczyszczacz powietrza o współczynniku CADR 240 m3/h, wysokość pomieszczenia: 2,7 m.
240 m3/h / 3=80 m3
80 m3 / 2,7 m = ok. 30 m2
2. Poszukaj urządzeń z dobrym trybem automatycznym
Najlepsze oczyszczacze powietrza to takie z rygorystycznym trybem auto. Tryb ten jest najczęściej używanym w codziennej eksploatacji, dlatego też ważne jest by rzetelnie podchodził do interpretacji zanieczyszczeń (dostosowywał intensywność adekwatnie do warunków).
Im bardziej restrykcyjnie zaprojektowany, tym mniejsze stężenia pyłów zawieszonych czy alergenów będzie tolerował i szybciej oczyści dane pomieszczenie.
3. Zwróć uwagę na głośność i obecność trybu nocnego
Za wyjątkiem trybu turbo, oczyszczacze powietrza nie należą do zbyt głośnych urządzeń. Przy najwolniejszych obrotach większość sprzętów generować będzie ok. 30 dB hałasu. Jest to wartość niemal nieodczuwalna, którą można przyrównać do spokojnego szumu liści za oknem.
Co istotne, spora grupa oczyszczaczy posiada dedykowany tryb nocny, w którym urządzenie nie tylko przechodzi na najniższe obroty, ale również przygasza podświetlenie.
A jaki oczyszczacz powietrza do sypialni dziecka?
W tym przypadku szczególne znaczenie może zyskać aspekt wizualny, a zwłaszcza kolorystyka urządzeń. Warto tutaj wyróżnić np. oczyszczacze powietrza Klarta dostępne w 5 wariantach kolorystycznych (w tym złoty czy różowy). Podobne rozwiązanie znajdziemy również w niewielkim Sharpie FP-J30 (do wyboru biały z czarnym, błękitnym lub różowym wykończeniem).
Ciekawie prezentują się też oczyszczacze Electrolux z serii Pure A9, dostępne w dwóch wersjach, jasnoszarej i grafitowej, choć są to już urządzenia z wyższej półki cenowej, zarezerwowane do większych pomieszczeń. Więcej propozycji urządzeń do sypialni dziecka znajdziesz na wybierzoczyszczacz.pl