Ekologiczne szambo – jakie wybrać?

0
1172
Ekologiczne szambo

Szambo sprawdza się tam, gdzie do gospodarstwa domowego nie doprowadzono jeszcze systemu kanalizacji. Jego zadaniem jest wtedy odprowadzenie nieczystości generowanych w domu. Dzisiaj coraz częściej słyszymy o konieczności dbania o środowisko, więc świetnie sprawdzają się w tym celu szamba ekologiczne. Co brać pod uwagę przy ich wyborze? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz poniżej.

Działanie szamba ekologicznego

Tak naprawdę działanie szamba ekologicznego nie różni się od tego tradycyjnego. Inna natomiast jest jego budowa. Przykładem mogą być ekologiczne szamba betonowe od Szambo Rambo, w których stosuje się mechanizm bezodpływowy. Oznacza to, że w swoim zbiorniku gromadzi nieczystości, które należy regularnie opróżniać. Szamba tego rodzaju nie zanieczyszczają środowiska, ponieważ ścieki nie przedostają się do gruntu. Najlepiej wybierać wspomniane szamba betonowe, bo te są znacznie trwalsze od plastikowych. W ich przypadku nie zachodzi ryzyko pęknięcia czy zgniecenia pod ciężarem ziemi. Szambo betonowe chroni też przed przedostawaniem się na powierzchnię ziemi przykrych zapachów.

Jak wybierać szambo ekologiczne?

Skoro wiemy już, że najlepiej sprawdzi się szambo z betonu, które jest idealnie szczelne, mamy do wyboru zbiorniki jednokomorowe albo o dwóch komorach. Lepszym rozwiązaniem będzie ta druga opcja, dzięki czemu zanieczyszczenie dłużej ulega naturalnemu rozkładowi i nie jest gromadzone w jednym miejscu.

Pod uwagę należy brać jeszcze pojemność zbiornika szamba. Tutaj uwzględniać trzeba przede wszystkim indywidualne potrzeby każdego gospodarstwa domowego oraz częstotliwość regularnego wywozu zgromadzonych nieczystości. Uznaje się, że najlepiej dla środowiska jest opróżniać szambo średnio co 3-4 tygodnie. Dłuższe przerwy mogą doprowadzić do zaawansowanego procesu gnilnego, co nie jest korzystne. Z kolei za małe szambo może być przyczyną konieczności częstszego zamawiania usługi opróżniania szamba, co będzie wiązać się z generowaniem wyższych kosztów eksploatacji. Zbyt mały zbiornik na ścieki może doprowadzić też do przelewania zanieczyszczeń albo ich cofania do gospodarstwa domowego.

Wybierając odpowiednią pojemność szamba ekologicznego, warto wziąć pod uwagę liczbę domowników i ich tryb życia, w tym chociażby codzienne zużycie wody.

Cena nigdy nie powinna być jedynym wyznacznikiem wyboru szamba ekologicznego. Fakt, że te betonowe będą wiązać się z nieco większą inwestycją finansową, natomiast ich jakość jest znacznie lepsza. Będą służyć praktycznie bezawaryjnie i przez wiele lat. Zawsze dobrze jest nabywać szamba ekologiczne od sprawdzonych, renomowanych producentów, którzy oferują także ich montaż oraz serwisowanie. W dobrych firmach pracują też profesjonaliści, którzy służą doradztwem, nie tylko w zakresie wyboru konkretnego modelu szamba, ale również jego lokalizacji już na posesji gospodarstwa domowego. Przed zakupem należy też sprawdzić, czy firma, która zajmuje się opróżnianiem szamba w okolicy, obsługuje dany rodzaj szamba.