Psy są ważnymi członkami wielu rodzin. Nic więc dziwnego, że ich właściciele starają się zadbać o zdrowie swoich czworonożnych przyjaciół tak samo, jak o swoje czy swoich dzieci. Pomocne mogą być w tym między innymi tematyczne książki na temat behawiorystyki i odżywiania. Często poruszany jest tam właśnie temat karmienia psów. Co zatem powinniśmy im podawać, a czego unikać?
Dlaczego lepiej nie karmić psa domową dietą?
Dawniej wiele osób uważało, że dla psa dieta może być podobna lub wręcz identyczna, jak dla człowieka. Obecnie właściciele psów doskonale zdają sobie sprawę z tego, że w takim rozumowaniu nie ma słuszności. Organizm psa znacząco różni się od organizmu człowieka, a dodatkowo nawet pomiędzy poszczególnymi rasami występują istotne różnice, które sprawiają, że powinniśmy podawać każdemu pupilowi zindywidualizowane posiłki.
Jednak dlaczego dokładnie nie warto stosować domowej diety? Przede wszystkim dlatego, że nie jest ona odpowiednio zbilansowana. Domowa dieta to często “na oko” przygotowane kawałki mięsa i warzyw, zmieszane z kaszą albo ryżem. Nie jest to pożywienie, które przypominałoby psią dietę w naturze, ponieważ zawiera za dużo zapychających węglowodanów, a za mało zdrowych i potrzebnych psu białek oraz zdrowych tłuszczy. Domową dietę trudno odpowiednio odważyć, co może szybko doprowadzić do otyłości, a przez nieprawidłowy skład, może przyczynić się do niedoborów mikro- i makroskładników, co w konsekwencji prowadzi do rozwijania się chorób. Dodatkowo, w domowej diecie mogą pojawić się szkodliwe dla psa produkty, takie jak przetworzone wędliny, przyprawy czy bardzo szkodliwe przekąski, jak trująca czekolada.
Jak wybrać karmę dla psa?
Znacznie lepszym wyborem jest karma gotowa, pochodząca od renomowanego producenta, a także przekąski uzupełniające, również przygotowane przez najlepszych producentów psich smakołyków. Tego typu karmy – zarówno podstawowa, jak i uzupełniająca – zapewnią psu zbilansowane posiłki, prawidłową ilość mikro- i makroskładników, a także właściwą dla niego proporcję białe do tłuszczy i węglowodanów. W efekcie pies będzie szczupły, zdrowy i bardziej aktywny.
Wybierając najlepszą karmę dla naszego podopiecznego, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy jest to pies małej, czy dużej rasy, ponieważ ich zapotrzebowania będą się znacząco różniły. Psy ras małych mają szybszy metabolizm niż psy duże, a co za tym idzie, będą potrzebować o wiele więcej energii. Dodatkowo powinny być karmione częściej. Nie należy jednak przesadzać. Warto zastosować się do ustalonych przez dietetyków tabel żywienia, które muszą znajdować się na tylnej części każdego opakowania z karmą. Używając danych z tabeli, unikniemy przekarmienia zwierzęcia, a to z kolei zapobiegnie nadwadze bądź otyłości.
Zbilansowane karmy dla psów małych
Najlepsze karmy dla psów małych ras to te, które są odpowiednio zbilansowane i odpowiadają zapotrzebowaniu danej rasy na energię oraz poszczególne składniki odżywcze. Przede wszystkim w takiej karmie powinno znaleźć się mięso, czyli źródło białka zwierzęcego, co odpowiada diecie, jaką nasz podopieczny miałby w naturze. Jako drapieżnik polowałby na inne zwierzęta, co zapewniłoby mu maksymalną ilość mięsa.
Dodatkowo w psiej karmie powinny znaleźć się zdrowe tłuszcze w odpowiedniej proporcji do białka. Ostatnim składnikiem są węglowodany i dodatki roślinne, których powinno być mniej niż pozostałych składników. Choć psy potrzebują ich w pewnych ilościach, nie są one ich podstawową dietą, dlatego koniecznie należy sprawdzić ich zawartość na opakowaniu.
Warto także kierować się zasadą, że karma dla psów małych i dużych powinna pochodzić od renomowanego producenta, dzięki czemu jej skład będzie sprawdzony i pewny.