Skrzyniopalety plastikowe – najważniejsze informacje

0
979
Skrzyniopalety plastikowe

W transporcie zdecydowanie w dalszym ciągu królują palety i skrzyniopalety drewniane. Ich pozycja jest jednak coraz słabsza. Drewno ma co prawda swoje zalety (i krąży na jego temat sporo niczym niepopartych mitów), ale też ma wady. Dlatego też wielu przedsiębiorców wybiera obecnie kisteny plastikowe. Czym są i do czego się ich używa?

Skrzyniopalety składane – co to jest i do czego służy?

W transporcie wykorzystywane są palety różnego rodzaju. W przypadku przewozu towarów, które nie mogą być umieszczone na zwykłych paletach, często stosuje się skrzyniopalety składane. Produkuje się je z tworzyw sztucznych. Wybór takiego materiału znacznie zwiększa trwałość palety i jej odporność na czynniki atmosferyczne. Dlatego też zużycie palet jest o wiele mniejsze (co redukuje koszty). Mogą być też one przechowywane na zewnątrz przez znacznie dłuższy czas, niż ich drewniane odpowiedniki i nie wpływa to na ich żywotność. Ważną cechą jest również łatwość utrzymania tego rodzaju skrzyniopalet w czystości. Wiele modeli można też łatwo dezynfekować. Zakres towarów, które mogą być przy ich pomocy przewożone, jest więc bardzo duży. Po złożeniu zajmują niewiele więcej miejsca niż zwykła paleta. Dzięki temu koszt transportu jest o wiele niższy, niż ma to miejsce w przypadku skrzyniopalet bez możliwości złożenia.

Kisteny plastikowe – czym różnią się od drewnianych?

Wbrew pozorom kisteny plastikowe są też znacznie bardziej przyjazne dla środowiska niż ich drewniane odpowiedniki. Związane jest to głównie z ich trwałością, dzięki której wymiana na nowe nie jest konieczna zbyt często. Poza tym warto pamiętać, że klasyczne palety drewniane bardzo rzadko wykonywane są wyłącznie z drewna, a sam materiał nasączany jest dużą ilością, szkodliwych dla środowiska środków impregnujących. Palety tego typu trzeba też często wymieniać, a ich produkcja pochłania ogromną część światowych zasobów drewna.

Skrzyniopaleta wymiary – jakie palety są dostępne?

Jak duże są skrzyniopalety składane? W przypadku produktu takiego, jak skrzyniopaleta wymiary są nieprzypadkowe – dokładnie takie same, jak palet innego typu. Determinuje je przede wszystkim wielkość naczep samochodów, które takie palety przewożą. Oprócz tego, do wielkości palet dostosowany jest rozstaw ramion wózków widłowych i ręcznych. Produkowane są też palet o połowę mniejsze. Palety całkowicie niewymiarowe są bardzo niepraktyczne, a zatem stosuje się je bardzo rzadko.