Prześcieradło a komfort snu – najważniejsze informacje

0
2083
Prześcieradło a komfort snu – najważniejsze informacje

Każdy z nas lubi się dobrze wyspać. Od komfortu naszego snu zależy nasze funkcjonowanie na co dzień. Im bardziej jesteśmy wyspani, tym lepiej pracujemy, łatwiej radzimy sobie ze stresem oraz jesteśmy bardziej towarzyscy. Na komfort naszego snu składa się wiele czynników, na które mamy wpływ. Zaliczyć tu należy zarówno warunki panujące w pomieszczeniu, w którym śpimy – takie jak poziom nasłonecznienia czy hałas – jak i właściwości naszego posłania. Do tych ostatnich zaliczamy między innymi: miękkość podłoża, na którym śpimy, poziom termoizolacji pościeli, z której korzystamy oraz materiał, z którego wykonane jest posłanie. Jeśli zależy Ci na wysypianiu się, warto zwrócić uwagę na każdy z tych czynników. Poniżej przedstawiamy krótkie zestawienie informacji poświęconych różnym rodzajom stosowanych prześcieradeł. Wbrew pozorom, ta niepozorna narzuta ma duży wpływ na komfort naszego snu.

Prześcieradła – z gumką czy bez?

Pierwszą cechą, na którą najczęściej zwracamy uwagę podczas dokonywania zakupu prześcieradeł, jest posiadanie gumki. Zazwyczaj, te z gumką są uważane za bardziej praktyczne. Z łatwością dają się nakładać, jak i ściągać, a w trakcie snu utrzymują swoją pozycję niezależnie od naszych ruchów. Niektórzy narzekają co prawda na problemy ze składaniem tego typu prześcieradeł, a przez to także – problemy z ich przechowywaniem. Nie jest to jednak poważny mankament.

Prześcieradła bez gumki mają natomiast większą tendencję do przesuwania się pod wpływem naszych ruchów w trakcie snu. Wiele osób uważa jednak, że wyglądają bardziej atrakcyjnie i elegancko po zaścieleniu, niż prześcieradła z gumkami.

Prześcieradło a materiał wykonania

Dokonując wyboru prześcieradła, warto także zwrócić uwagę na materiał, z którego dane prześcieradło jest wykonane. Do wyboru mamy kilka rodzajów materiałów, różniących się pod kilkoma istotnymi względami. W prześcieradła wykonane z wszelkich dostępnych materiałów zaopatrzyć się możesz na: https://nyks.pl/.

Znaleźć możemy między innymi prześcieradła wykonane z materiałów syntetycznych, w tym z poliestru. Są one dość często stosowane ze względu na ich wysoki poziom wytrzymałości oraz odporność na rozciąganie i odkształcanie. Co równie ważne, prześcieradła z materiałów syntetycznych nie zmieniają swoich rozmiarów pod wpływem prania w zbyt gorącej wodzie. Ich wadą jest natomiast niski poziom przepuszczalności powietrza.

Równie często stosujemy prześcieradła z kory, będącej mieszaniną materiałów syntetycznych z bawełną. Dzięki zastosowaniu tej ostatniej, prześcieradła z kory z łatwością przepuszczają powietrze oraz są przyjemniejsze w dotyku. Są również wytrzymałe – nie gną się i nie kurczą w praniu, a pokrywające je zabrudzenia łatwo schodzą.

Spotkamy również prześcieradła wykonane z frotte – czyli tak zwanej tkaniny pętelkowej, w której składzie znajdziemy materiały syntetyczne oraz bawełnę. Tego typu prześcieradło wykazuje wyższy poziom termoizolacji, a przez to nadaje się do stosowania zimą. Materiał frotte wykazuje również wysoki poziom wchłaniania wilgoci, co czyni go również atrakcyjnym w okresie wysokich temperatur.

Satyna to materiał o wyjątkowych właściwościach. Uwielbiamy go za wrażenia, jakie wywołuje w trakcie dotyku oraz wyjątkowo elegancki wygląd. Niestety, prześcieradła satynowe nie wykazują zbyt wysokiego poziomu termoizolacji, przez co stosować je należy przede wszystkim w okresie letnim.