Projekty domów jednorodzinnych – obecne trendy

0
1596
Projekty domów jednorodzinnych – obecne trendy

Zmieniające się m ody i trendy to domena nie tylko branży odzieżowej. Również w projektowaniu, także architektonicznym, można zaobserwować pewne tendencje. I choć nikt nie będzie zmieniał domu co sezon, warto się z nimi zapoznać, ponieważ dotyczą nie tylko estetyki budynków, ale także ich funkcjonalności.

Hi-tech i ekologia

Twórcom nowoczesnych projektów domów jednorodzinnych przyświeca przekonanie, że zaawansowane technologie i ekologia mogą iść ze sobą w parze. Często uwzględniają więc zastosowanie nowoczesnych materiałów, które pomagają ograniczyć zapotrzebowanie energetyczne budynku oraz ekologiczne materiały, takie jak drewno czy szkło. Charakterystyczne połączenie naturalnych surowców i betonu w prostej, minimalistycznej bryle jest wyznacznikiem tych nowoczesnych projektów. Istnieją jednak także inne popularne obecnie tendencje.

Klasyczna bryła

Wiele osób ceni sobie ponadczasowy charakter typowego domu jednorodzinnego. Z myślą o nich powstaje wiele takich projektów, zarówno domów piętrowych, jak i z użytkowym poddaszem. Wiele klasycznych domów jest projektowanych jeszcze z uwzględnieniem konwencjonalnych technologii, jednak pojawia się coraz więcej propozycji domów energooszczędnych lub nawet pasywnych. Również gotowe projekty można dostosować, by pozwalały na większą oszczędność energii.

Klasyczna bryła domu jednorodzinnego to sześcian z dwu- lub czterospadowym dachem; zazwyczaj taki tom kojarzy nam się w tynkowanymi ścianami i standardowymi oknami. Projektanci  często czerpią jednak z tradycyjnych form i wzbogacają je o nowe rozwiązania. Dlatego można spotkać się z projektami nowoczesnych domów jednorodzinnych o kształcie nawiązującym do tradycyjnego, jednak zbudowane z nowoczesnych materiałów, mocno oszklone, a czasem nowoczesnego charakteru nadaje bryle jakiś detal – np. bezokapowy dach, znacznie wpływający na uproszczenie sylwetki budynku w duchu minimalizmu.

Nieregularne kształty

Często można zaobserwować odchodzenie od typowego wyglądu budynków mieszkalnych na rzecz nieregularnych, złożonych form. Poza domami modułowymi, złożonymi z kilku identycznych brył, zauważalne są projekty domów wielobryłowych lub w formie walca albo kopuły. Ich niebanalny wygląd jest zaletą dla osób, które cenią sobie oryginalny design, jednak stanowią wyzwanie z punktu widzenia energooszczędności – nie oznacza to jednak, że muszą być kosztowne w utrzymaniu.

Czym kierować się przy wyborze projektu domu jednorodzinnego?

Najlepiej, by wszyscy przyszli mieszkańcy domu ustalili jego pożądane cechy. Tym, co powinniśmy wziąć pod uwagę jest ilość kondygnacji – i ich rodzaj, ilość pokoi i wpływ ich rozmieszczenia na prywatność domowników oraz oczywiście styl, w jakim został wykonany projekt. Domy jednorodzinne mają w tych aspektach o wiele więcej możliwości, niż mieszkania. Warto szukać inspiracji chociażby uważniej niż zwykle przyglądając się otaczającej nas architekturze lub przeglądając strony poświęcone projektowaniu i urządzaniu domów. Poza tym istnieje wiele stron internetowych z gotowymi projektami domów jednorodzinnych, takich jak ta: https://pracownia-projekty.dom.pl/tag-projekty_domow_jednorodzinnych.html. Przeglądając istniejące projekty prawdopodobnie znajdziemy taki, który spełni wszystkie nasze oczekiwania lub da się go odpowiednio dostosować. Jeżeli jednak okaże się, że żaden z gotowych projektów domów jednorodzinnych nie spełnia naszych oczekiwań, można potraktować je jako inspiracje do zlecenia wykonania projektu architektowi.