Dobry i wydajny grzejnik do łazienki – czyli jaki?

0
1222
grzejnik do łazienki

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym należy zachować szczególne warunki. Niestety, ale najczęściej jest ono narażone na nadmierne oddziaływanie wilgoci, niekiedy w bardzo dużych „dawkach”. Rozchlapana woda z wanny lub spod prysznica, plamy wilgoci na ścianach, zacieki – to wszystko może doprowadzić do bardzo negatywnych konsekwencji. Potencjalnie najgorszą jest powstanie kolonii grzybów lub pleśni, które raz wykształcone są bardzo trudne do usunięcia. Dlatego należy dołożyć starań i tak wyposażyć łazienkę, by była ona zabezpieczona przed takimi sytuacjami. W tym celu stosuje się grzejniki łazienkowe, które oprócz ogrzewania pomieszczeń pełnią również inne dodatkowe funkcje. Opowiemy o nich poniżej.

Grzejniki łazienkowe – od zastosowania praktycznego do estetycznego

Grzejniki łazienkowe różnią się od ich zwykłych odpowiedników. Przede wszystkim – działają w oparciu o nieco inny mechanizm, mają odmienną konstrukcję oraz prezentują odmienne parametry estetyczne. Ich podstawowe zastosowanie jest jednak takie samo – mają ogrzewać dane pomieszczenie, a także służyć jako potencjalna suszarka na ręczniki. Z tych powodów, często stosuje się grzejniki żeberkowe. Są niezwykle praktyczne i komfortowe w codziennym użyciu, a także – dobrze sprawdzają się w ogrzewaniu łazienki.

Przystępując do wyboru grzejnika łazienkowego, należy wziąć pod uwagę najważniejsze parametry praktyczne. Do nich należą oczywiście wymiary grzejnika (szerokość, wysokość), rozstaw łączy (wyrażany w milimetrach), pojemność wody oraz moc, w której dany grzejnik pracuje.

Właściwości estetyczne są trudniejsze do jednoznacznego sparametryzowania, niemniej – warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak: kształt, kolor, ilość żeberek oraz dopasowanie do stylu naszej łazienki. Nie będzie wielkim odkryciem gdy zdradzimy, że grzejniki łazienkowe dobiera się na końcu aranżacji pomieszczenia, gdy jest już ono wykończone – a nie na odwrót.

Grzejnik łazienkowy estetyczny – czyli jak wybrać „by się podobało”?

Oczywiście, kwestia wyglądu to sprawa dość indywidualna. Poszczególne osoby mają odmienne gusta; niektórym spodobają się grzejniki o bardzo konceptualnych formach, przypominających dzieła sztuki nowoczesnej, inni z kolei uznają je za niepotrzebne „dziwactwo”.

Zacznijmy więc od spraw podstawowych – takich jak kolor i konstrukcja. Kolory poszczególnych dostępnych urządzeń mieszczą się w grupie barw standardowych – beż, szary, metaliczny. Szczególnie popularne są barwy matowe.

Konstrukcja grzejników łazienkowych może być bardzo rozbudowana. Znajdziemy zarówno typowe grzejniki żeberkowe, jak i te o mniej standardowych kształtach. Szczególnie popularne są grzejniki jednoczęściowe, stworzone na przykład z długiej, powyginanej listwy, tworzącej rozbudowane „zawijasy”. Ponadto, znajdziemy grzejniki wykonane z pionowo ustawionych listew. W grzejniki tego typu zaopatrzysz się na: dudik.pl/grzejniki-lazienkowe.

Grzejniki o najbardziej konceptualnej formie to te, które swoim kształtem w ogóle nie przypominają typowych grzejników. Znajdziemy przykładowo modele wykonane z jednej płaskiej listwy o dużej powierzchni, które przypominają – drzwiczki od szafki. Popularne są również grzejniki w kształcie dużych prostokątnych framug, które nachodzą na siebie, tworząc geometryczną, rozbudowaną konstrukcję. Grzejniki takie wyglądają jak małe dzieła sztuki, nie tylko pełnią swoje funkcje praktyczne, ale również przyciągają wzrok i dodają łazience charakteru.