Różne zastosowania skrzyni ogrodowej. Skrzynia ogrodowa nie tylko do przechowywania

0
1575
Skrzynia ogrodowa

Skrzynia ogrodowa jest jednym z najbardziej uniwersalnych, funkcjonalnych elementów wyposażenia ogrodu. Służy nie tylko do przechowywania, lecz… no właśnie – do czego jeszcze? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jak możesz wykorzystywać skrzynię ogrodową.

Skrzynia ogrodowa – jak wybrać?

Skrzynia ogrodowa to nie tylko miejsce do przechowywania, sprawdź do czego jeszcze służy, a my przedstawimy ci za chwilę kilka praktycznych pomysłów na jej wykorzystanie. Najpierw jednak dowiedz się, na co zwracać uwagę podczas zakupu odpowiedniego pojemnika.

Ze względu na to, że skrzynia ogrodowa przez cały rok znajduje się na dworze, musi być odporna na promienie UV, deszcz i śnieg. Powinna być łatwa w czyszczeniu, nie wymagać konserwacji. Z tego względu polecamy przede wszystkim skrzynie technorattanowe, które spełniają wszystkie podstawowe warunki. Wersje drewniane, choć są estetyczne i wyglądają naturalnie, będą wymagać od ciebie więcej zaangażowania, inaczej szybko zaczną niszczeć.

Kolejną kwestią są wymiary oraz pojemność skrzyni. Tu nie podamy ci najlepszego rozwiązania, musisz dopasować te parametry do swoich potrzeb. Wcześniej zastanów się, do czego chcesz wykorzystywać skrzynię, w którym miejscu w ogrodzie będzie się znajdować.

Przed zakupem sprawdź jeszcze, jakie jest maksymalne obciążenie skrzyni, a także czy istnieje możliwość zabezpieczenia jej kłódką.

Skrzynia ogrodowa do przechowywania, szafa ogrodowa

Zaczniemy od podstawowej funkcji, czyli od przechowywania. W skrzyni możesz trzymać narzędzia, akcesoria ogrodowe, zabawki dla dzieci czy poduszki na meble – to, co do niej schowasz, zależy tylko od ciebie. Jeśli mają to być kosztowne sprzęty, jak narzędzia, lepiej, aby skrzynia była zamykana na kłódkę.

Taki pojemnik może też pełnić funkcję niedużej szafy ogrodowej, szczególnie jeśli nie jest otwierany wyłącznie od góry, ale również z boku, posiada klasyczne drzwiczki.

Ława ze skrzynią ogrodową

Chcesz połączyć przyjemne z pożytecznym? Zamów ławę ze skrzynią ogrodową, to jedno z najbardziej praktycznych rozwiązań. Taki mebel przypomina zwykłą ławkę, różnica polega na tym, że pod siedziskiem znajduje się pojemnik do przechowywania. Sprawdzi się zarówno na tarasie, jak i na balkonie, choć oczywiście, w drugim przypadku, konieczny będzie wybór znacznie mniejszego modelu.

W tym wypadku ważna jest nie tylko wytrzymałość podłoża na obciążenie, ale również i siedziska. Co ciekawe, zwykłą skrzynię, bez oparcia, również możesz wykorzystywać w tym celu, jeśli tylko pokrywa jest mocna, trwała.

Stolik ogrodowy

Innym, praktycznym zastosowaniem skrzyni, jest stolik ogrodowy. Tak jak w poprzednim przypadku, w sklepach dostępne są pojemniki, które produkowane są z myślą o tym sposobie wykorzystania, aczkolwiek tak naprawdę prawie każdą skrzynię można zaadaptować na ten cel.

Ze względów estetycznych jednak najlepiej sprawdzają się modele okrągłe. Zwróć uwagę jedynie na to, aby pokrywa była gładka, prosta.

Dekoracja w ogrodzie

Skrzynia może pełnić również funkcję dekoracyjną i często właśnie w tym celu jest kupowana, zwłaszcza, jak marzy ci się rustykalny efekt. Od razu podpowiemy, żeby wybierać skrzynie z technorattanu. Dlaczego? Ponieważ przypominają naturalny rattan, lecz są bardziej wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne i nie wymagają konserwacji.