Pranie i czyszczenie plam i zabrudzeń

0
1526
pranie i czyszczenie
fot. pexels.com

Odzież jest bardzo podatna na zabrudzenia. To samo dotyczy również tapicerek, dywanów, dekoracji tekstylnych i wielu innych elementów z tkanin i materiałów. Jak sobie radzić z różnymi plamami? Jak się ich pozbyć i wyczyścić zabrudzone miejsca?

Zobacz też: http://www.carpathians.pl/pranie-i-czyszczenie/

Pranie

Odzież, która uległa zabrudzeniu może zostać przez nas wyprana. Ten proces oczywiście pozbędzie się plam i zabrudzeń, jednakże nie zawsze powinien stanowić pierwszy krok w usuwaniu brudu! Niektóre plamy należy odpowiednio przygotować do dalszego wyprania odzieży w pralce automatycznej.

Plamy z czerwonego wina, jagód czy też czekolady należy odpowiednio wywabić, zanim wrzucimy je do pralki. To samo dotyczy plam z krwi, czy farby. Niektóre z nich można usunąć przy pomocy sody oczyszczonej oraz wody i szczoteczki do zębów, a inne wystarczy namoczyć w zimnej wodzie, a dalej wyprać w pralce.

Walka z plamami i zabrudzeniami może być uciążliwa, ale za to jaka jest satysfakcja, gdy uda nam się przywrócić rzeczy do stanu nowości i pełnej czystości!

Czyszczenie

Niektóre zabrudzenia i plamy wymagają czyszczenia natychmiastowego przy pomocy innych metod. Dotyczy to między innymi plam tłustych na tapicerce, plam na ścianie, plam z błota na butach oraz wielu innych.

Takie zabrudzenia należy usuwać dokładnie czyszcząc je w odpowiedni sposób. Przy wywabianiu tłustych plam z tapicerki pomoże nam np.: skrobia ziemniaczana, a przy usuwaniu plam z błota, po prostu woda, ale muszą być one świeże i nie zaschnięte. Woda oczywiście musi być pod ciśnieniem. Wiele zabrudzeń można wyczyścić za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem – wówczas woda oraz siła uderzenia strumienia wpływają na to, że plama znika.

W czyszczeniu również pomagają nam różne środki chemiczne, które szybko usuwają zabrudzenia. Takie środki należy jednak używać z rozwagą, gdyż mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, zwłaszcza, gdy dostaną się w niepożądane miejsca, jak np.: oko, a czasem nawet mogą drażnić skórę dłoni.

Przeczytaj też: http://www.dekoteria.pl/urzadzanie-domu-jako-hobby/