Podstawowym elementem każdego ogrodzenia powinna być podmurówka. Jest ona przede wszystkim zabezpieczeniem. Dodatkowa jej zaletą jest solidne postawienie ogrodzenia. Gwarantuje nam ona również długotrwałość całego płotu. Ponieważ pełni ona tak ważną funkcje, powinna zostać wykonana przez fachowca. Oczywiście możemy ją zrobić samemu, jednak musimy się na tym bardzo dobrze znać. Wykonywanie ogrodzenia wokół posesji może być szybkie i przyjemne. Dodatkowo podmurówka pod ogrodzenie spełnia kilka innych funkcji: uniemożliwia wrastanie roślinności w ogrodzenie, ogranicza możliwość podkopania się pod ogrodzeniem, ogranicza wnikanie wilgoci. Musimy również pamiętać, że w czasie użytkowania płot jest poddawany rozmaitym siłom. Na przykład napór wiatru czy naprężenie wynikające z jego ciężaru własnego. Możemy również zdecydować się na gotowe elementy podmurówki, które są dostępne w sklepach i u producentów. Jest to doskonały sposób na szybki montaż. Jest to na pewno system nie tylko ekonomiczny ale również wytrzymały. Pozwalają nam one na czysty i bezpieczny montaż ogrodzenia, bez ryzyka zabrudzenia lub uszkodzenia pozostałych części ogrodzenia.
Jak się za nią zabrać?
Pierwsze co musimy zrobić to sprawdzić, jaki jest stan gruntu na którym ma powstać ogrodzenie. Jeśli planujemy postawić ogrodzenie, które jest ciężkie czy grunt w tym miejscu nierównomiernie osiada, konieczne będzie postawienie fundamentu. Jest to podmurówka ogrodzenia na całej jego długości. Warto też pamiętać o wykonaniu szczelin dylatacyjnych, które będą zapobiegać pękaniu betonu na skutek jego nadmiernego naprężenia. Jeśli jednak chcemy postawić ogrodzenie składające się ze słupków i przęseł, nasza podmurówka naszego ogrodzenia może być uskokowa. Pierwszy poziom, znajdujący się pod słupkami powinien być znacznie głębszy, ponieważ to właśnie on ma przyjąć to większe obciążenie. Natomiast poziom, który znajduje się pod samymi przęsłami może być dużo cieńszy.
Czego używać do wykonywania fundamentów?
Najlepszym podmurówką będzie absolutnie betonowa wylewka. Podmurówka ogrodzenia jest bardzo ważna, aby ogrodzenie było stabilne i bezpieczne. Powinna zostać ona wykonana w przygotowanym odeskowaniu. Nada ono jej odpowiedni kształt. Oczywiście można wylać podmurówkę ogrodzenia bez takiego odeskowania, jednak tylko wtedy kiedy grunty się nie obsypują. Nie będą to więc na pewno piaszczyste tereny. Po około dwóch tygodniach (bo tyle będzie trwało całkowite zaschnięcie betonu) od wylania fundamentów można zacząć montować ogrodzenie. Czasami potrzebne jest dodatkowe wzmocnienie. Do tego używane jest tak zwane zbrojenie, a więc metalowe pręty. Połączone są one z czterech w jeden słup. Zabezpiecza się je strzemionami. Dzięki temu wylany fundament nie pęka, a jest to bardzo ważne w przypadku bardzo nierównych gruntów. Ogrodzenie jest stabilne i bezpieczne.