Oświetlenie mieszkania

0
3426
Oświetlenie mieszkania

Różnorodność dostępnych na rynku źródeł światła może sprawiać problemy osobom aranżującym wnętrza. Z pewnością w każdym pomieszczeniu niezbędna jest centralna lampa, umieszczona na środku sufitu, emitująca równomiernie rozproszone światło. Co z innymi lampami, które mają służyć głównie dekoracji?

Lampy w przedpokoju

Nie muszą być rozmieszczone według konkretnych zasad ani spełniać szczególnych kryteriów. Przedpokój to miejsce, które widzimy jako pierwsze po przekroczeniu progu mieszkania, nie spędzamy w nim jednak zbyt wiele czasu, nie mamy więc wobec niego szczególnych wymagań.

W przedpokoju zaszalej i postaw tylko na estetykę. Wybierz lampy o ciekawych, nieregularnych i rzadko spotykanych kształtach.

Oświetlenie kuchni

Kuchnia jest centralnym miejscem domu, punktem spotkań domowników przy wspólnej konsumpcji posiłków. Lampa umieszczona w kuchni powinna więc emitować delikatne światło, zapewniające poczucie dyskrecji oraz komfortu. Świetnie sprawdzą się więc wiszące ledowe lampy.

Istotnym elementem kuchennego życia jest także przygotowywanie potraw. Powinniśmy więc wyposażyć się w dodatkowe oświetlenie, ułatwiające gotowanie.

Lampy w łazience

To pomieszczenie nie wymaga dokładnego doświetlenia, nie wykonujemy tam bowiem żadnych specjalnych zadań, nie uczymy się i nie pracujemy. Wystarczą nam zatem dyskretne sufitowe lampy, zawieszone w dowolnym punkcie łazienki. Warto także zamontować niewielką lampkę nad lustrem.

Oświetlenie salonu

To pomieszczenie służy nam zarówno do odpoczynku, jak i do przyjmowania zaproszonych gości. Oświetlenie tego pokoju powinno więc zapewniać zarówno możliwość skupienia, jak i relaksu.
Salonowe lampy powinny współgrać ze stylem, w jakim jest on urządzony. Jeżeli jego charakter wpisuje się w to, co nazywamy nowoczesnym wnętrzem, zakupmy lampy o fantazyjnych, bardziej surowych kształtach. Jeśli postawiliśmy na klasykę, swoją rolę będą spełniały lampy masywne, dodające klasy ciężkim meblom.

Lampy w sypialni

W sypialni możemy zrezygnować z podstawowego oświetlenia, jakim jest zwisająca z sufitu lampa.

Najczęściej do tego pomieszczenia wybierane są lampki nocne, umiejscawiane po obydwu stronach łóżka. Nie bez przyczyny! Muszą one zarówno umożliwiać czytanie (światło musi być więc intensywne), nie przeszkadzając jednocześnie osobie leżącej obok, która śpi bądź próbuje zasnąć.

Wybierając oświetlenie do mieszkania pamiętajmy przede wszystkim o funkcjonalności. Światło emitowane przez lampy powinno przede wszystkim umożliwiać komfortową pracę, w przeciwnym razie możemy nabawić się niechcianych wad wzroku.