Narzuta na łóżko dla każdego?

0
3400
Narzuta na łóżko

Bardzo często kupując łóżko kupujemy produkt na długie lata. Jest to wyraźne odejście od tendencji panującej jeszcze kilka lat temu w postaci zakupu kanap z funkcją spania, w przypadku których wiele osób narzekało na jakość snu i wygodę podczas niego. Wbrew jednak pozorom, łóżko nie musi być wcale nudne i może być ozdobą każdego pomieszczenia. Mowa tutaj oczywiście o narzucie na łóżko. Jak jednak wybrać dobrą narzutę? Czym powinniśmy się kierować i na co powinniśmy zwracać szczególną uwagę przy zakupie?

Rozmiar narzuty

Podstawą przy wyborze narzuty powinien być jej rozmiar – narzuta powinna nie tylko przykrywać górną powierzchnię łóżka, ale również jego boki z każdej strony. Z tego też względu przed udaniem się do sklepu lub przed dokonaniem zakupu w sklepie internetowym powinniśmy dokładnie zmierzyć nasze łóżko – jego długość, szerokość oraz wysokość samego materaca. Po dokonaniu pomiarów do długości i szerokości łóżka dodajemy 2- bądź 3-krotność wysokości danego materaca i otrzymujemy minimalne wymiary narzuty, która przykryje nam całe łóżko i będzie sięgała do ziemi. Warto pamiętać o tym, że znacznie lepiej jest kupić zbyt dużą narzutę, którą możemy zawsze zawinąć pod materac, niż zbyt krótką, która nie przykryje nam odpowiednio łóżka. Kupowanie narzuty „na styk” również nie ma żadnego uzasadnienia – jej rozkładanie będzie bardzo problematyczne, jak również będzie to mało estetyczne.

Materiał narzuty

Drugim z parametrów narzuty, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest materiał, z którego została ona wykonana. Mowa tutaj nie tylko o tym, co implikuje wygląd danej narzuty, ale również o jej grubości i późniejszej możliwości wykorzystania jako dodatkowego koca lub jedynego przykrycia podczas snu. Mamy tutaj do wyboru zarówno narzuty jednowarstwowe (cienkie) oraz wielowarstwowe, w których znajdziemy wypełnienie z włókniny.

Wzór na narzucie?

Wzór na narzucie i jej kolor to już kwestia indywidualnego podejścia. Warto jednak zwrócić uwagę na dopasowanie narzuty do całego wystroju pomieszczenia, aby po jej narzuceniu na łóżko wszystko ze sobą dobrze współgrało i się komponowało.

Podsumowując, narzuta na łóżko to bardzo dobra rzecz, jeżeli chcemy zmienić wystrój naszego pomieszczenia lub przynajmniej uchronić naszą pościel przed kurzem lub innymi zabrudzeniami. Za dobrej jakości narzutę przyjdzie nam zapłacić od kilkudziesięciu złotych do nawet kilkuset (w zależności od jej rozmiaru, wzoru czy użytego materiału), jednak z pewnością nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto. Dobra narzuta może bez przeszkód służyć nam przez wiele lat!