Lampy rodem ze Skandynawii?

0
3020
Lampy rodem ze Skandynawii

Nie od dziś można zobaczyć wpływy skandynawskiego wystroju wnętrz oraz tamtejszej szkoły designu na całą Europę – między innymi do Polski coraz powszechniej dociera moda właśnie na oświetlenie w takim stylu, który łączy ze sobą nie tylko praktyczność i minimalizm, ale również funkcjonalność oraz przejrzystość. Co powinniśmy wiedzieć o oświetleniu rodem ze Skandynawii?

Już na samym początku można wspomnieć, że dla Skandynawów wszystko musi być jak najbardziej proste i użyteczne. Z tego tez względu nie znajdziemy tutaj dodatkowych dekoracji, brakuje wszelkiego rodzaju bibelotów, a każdy przedmiot musi jak najlepiej pełnić swoją funkcję. Nie oznacza to jednak, że tego typu lampy nie mogą być designerskie! Skandynawskie lampy to odpowiedź głównie na potrzeby człowieka – użyteczność i praktyczność stawia się na pierwszym miejscu, ale jednocześnie nie zapomina o wartościach estetycznych.

Nowoczesność w oświetleniu

Oświetlenie stosowane w aranżacjach wzorowanych i inspirowanych Skandynawią nie ma za wiele wspólnego z tym, które znamy z naszych domów. Najpopularniejszymi przykładami nowoczesność w tym względzie, która nie idzie na żadne kompromisy, są lampy typu Cable Power – jest to po prostu połączenie kolorowego kabla oraz dekoracyjnej żarówki. Nie ma w nich żadnego klosza, gdyż kolorystyka oraz sama żarówka są już wystarczającą dekoracją. Mogą one co prawda kojarzyć się również z klimatem industrialnym, jednak tego typu poglądy nie będą w pełni uzasadnione.

Drugim z popularnych typów skandynawskich lamp oświetleniowych są wszelkiego rodzaju łańcuchy wykonane w technologii LED, np. cotton ball lights. Jak już sama nazwa wskazuje, są to połączone ze sobą bawełniane i podświetlane kulki, które w łańcuchu zawierającym 20-35 segmentów potrafią rozświetlić każde pomieszczenie i dodać mu niepowtarzalnego charakteru.

Różnorodność materiałów

Skandynawowie nie ograniczają się w swoich projektach lamp do jego tylko materiału – z powodzeniem wykorzystują tutaj metal, aluminium, tworzywa sztuczne, bawełnę czy nawet drewno. Wszystko w zależności od konkretnego projektu i połączenia barw.

Trzeba jednak pamiętać jednocześnie o tym, że skandynawskie lampy to nie tyko wielobarwne produkty, ale również lampy nawiązujące to klasycznych wzorów, jak chociażby metalowych, jednobarwnych i chłodnych w odbiorze lamp nad kuchennym stołem.

Podsumowując, skandynawskie lampy są niepowtarzalne i jeżeli chcemy choć trochę odmienić własne wnętrza, to warto postawić właśnie na lampy inspirowane tamtejszymi rozwiązaniami, które łączą prostotę i użyteczność.