Okna bez firanek i zasłon?

0
4846
Okna bez firanek i zasłon

Okna i światło słoneczne wpadające przez nie do pomieszczeń są podstawą naszego funkcjonowania w zamkniętych przestrzeniach. Ciężko sobie wyobrazić mieszkanie w domu lub mieszkaniu, w którym nie ma żadnych okien, a do dyspozycji pozostaje wyłącznie sztuczne oświetlenie. W większości przypadków okna kojarzymy z firankami i zasłonami – czy jednak możemy je w jakiś inny sposób zastąpić? Jak wyglądają obecne trendy wnętrzarskie właśnie pod tym względem?

Wbrew pozorom firanki i zasłony coraz częściej zastępowane są innymi dekoracjami, które nie tylko wpływają na estetykę całego pomieszczenia, ale dają również lepszą możliwość decydowania o ilości wpadającego do pomieszczenia światła. Decydując się jednak na konkretne rozwiązanie należy wziąć pod uwagę wiele czynników, jak chociażby rozmiar pomieszczenia, wielkość okien, umieszczenie pomieszczenia po konkretnej stronie świata (strony nasłonecznione i nienasłonecznione) oraz wreszcie również funkcję danego pomieszczenia.

Rolety oraz żaluzje

Podstawową alternatywą dla zasłon i firanek są wszelkiego rodzaju rolety oraz żaluzje. Wśród tego rodzaju dekoracji możemy wyróżnić między innymi:

1) żaluzje poziome – jedno z najstarszych rozwiązań, dają możliwość nie tylko odpowiedniego nachylania lameli, ale również regulacje wysokości (od góry okna). Jest to też jedno z najtańszych rozwiązań jeżeli zdecydujemy się na wykonanie ich z aluminium. W przypadku skorzystania ze znacznie elegantszego i wytrzymalszego materiału – drewna – cena niestety będzie odpowiednio wyższa.

2) żaluzje pionowe – są one niejako odwróceniem żaluzji poziomych o 90 stopni. Pełnią dokładnie taką samą funkcję przy czym całkowite odsłonięcie okna następuje poprzez zsunięcie lameli w lewą lub prawą stronę, a nie do góry, jak to miało miejsce w żaluzjach poziomych. Tego typu rozwiązanie znane jest co prawda głównie z urzędów oraz biur, to jednak w przypadku dużych okien jest również w pełni uzasadnione w domu czy mieszkaniu.

3) Rolety – kolejną z możliwości są rolety, czyli po prostu sztywna tkanina, którą podnosi się przy pomocy sznurka. Możemy wybierać między tkaniną zasłonową (przepuszczają mało światła – dobre np. do sypialni) oraz tkaniną woalową (stosunkowo niska prywatność).

Podsumowując, mamy wiele możliwości zastąpienia firanek i zasłon. Jeżeli chcemy jeszcze bardziej przyozdobić nasze okna, aby nie świeciły pustką, to dobrym pomysłem są wszelkiego rodzaju „DIY”, w których ogranicza nas jedynie nasza własna wyobraźnia – dekoracją może być przecież wszystko!