Ochrona kanapy przez zabrudzeniem

0
5925
Ochrona kanapy przez zabrudzeniem

Pomimo tego, że salon z kanapą jest w wielu domach podstawowym miejscem, w którym spędza się czas, podejmuje gości oraz często je posiłki, to rzadko kiedy dbamy o odpowiednie zabezpieczenie kanapy przez zabrudzeniem. Często dopiero po fakcie uświadamiamy sobie, że profesjonalne czyszczenie naszej nowej kanapy, która w dodatku ma jasną tapicerkę, będzie czasochłonne i po prostu drogie.

Z tego też względu warto zawczasu pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu naszej kanapy lub sofy w taki sposób, aby jej późniejsze czyszczenie nie było żadną udręką i ograniczało się maksymalnie do podstawowych zabiegów czyszczących. W jaki sposób możemy to osiągnąć i jak powinniśmy zadbać o naszą kanapę?

Kanapa skórzana – impregnatem

W przypadku kanapy ze skóry warto pamiętać o tym, że tego typu tapicerka wymaga specyficznej i systematycznej pielęgnacji. W przeciwnym razie skóra stanie się szorstka co będzie skutkowało jej szybszym rozwarstwianiem się i po prostu pękaniem, a także będzie znacznie bardziej podatna na wszelkiego rodzaju przebarwienia związane chociażby z wylaniem na jej powierzchnię soku. Z tego też względu warto stosować odpowiedni impregnat, chociażby w sprayu – wybierając produkt w sklepie sprawdźmy czy na etykietce producent zaznacza, że produkt chroni również przed plamami.

Narzuta na kanapę?

Pomimo tego, że wielu z nas kojarzy narzutę jedynie z wysłużonymi kanapami u babć i koniecznością ich estetycznego przykrycia, aby nie było widać rozdarć i pęknięć materiału, to narzuty z powodzeniem stosowane są również na nowe kanapy właśnie w celu ich ochrony. Co prawda zmieniają one wizerunek całej kanapy to jednak w bardzo dobry sposób chronią jej powierzchnię przed zabrudzeniami. Wybierając narzutę warto uwzględnić jej walory estetyczne i dekoracyjne – może to jest właśnie droga do zmiany wystroju naszego salonu co tydzień?

Dedykowany pokrowiec

W sklepach meblarskich często znajdziemy również dedykowane pokrowce na kanapy – o ile nasza kanapa jest popularnym modelem bądź ma typowy kształt to nie powinno być z tym żadnego problemu. W ten sposób znacznie estetyczniej możemy odmienić wygląd naszej kanapy i sprawić, że jej oryginalna tapicerka będzie odpowiednio chroniona przed zabrudzeniami. Tego typu pokrowiec w każdej chwili możemy zdjąć i po prostu wrzucić do pralki.

Podsumowując, zapobieganie zabrudzeniom jest znacznie łatwiejsze i tańsze niż późniejsze ewentualne doprowadzanie naszej kanapy do jej pierwotnego wyglądu. Warto pamiętać o tym, że nie zawsze też każdą plamę można wywabić w taki sposób, aby na tapicerce nie pozostał żaden ślad!