Rustykalne wnętrza – powrót mody na rustykalny klimat

0
5257
Rustykalne wnętrza

Jeszcze kilkanaście lat temu popularne było takie wykończenie wnętrz w domach i mieszkaniach, które w swoim odbiorze i wyglądzie przywoływało jednoznaczne skojarzenia z ludowością i swojskością. Dzisiaj możemy wyraźnie obserwować powrót mody na tego typu rodzaj wykończenia pomieszczeń, co przekłada się jednocześnie na zwiększoną ilość różnorodnych dodatków w sklepach z akcesoriami wnętrzarskimi. Co warto kupić do naszej kuchni, aby nadać jej prawdziwie wiejski klimat?

Czym w ogóle jest styl rustykalny?

Zanim przejdziemy do konkretnych dodatków i różnorodnych możliwości aranżacji kuchni poprzez dodatki w stylu rustykalnym, wyjaśnienia wymaga czym tak naprawdę jest sam klimat rustykalny i czym się on charakteryzuje. Styl rustykalny to przede wszystkim kult swojskości i ludowości, odwołanie do tego wszystkiego, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu było niemalże powszechne w każdej wiejskiej chacie. Podstawą było wszystko to, co każdy mógł sam wytworzyć i czym udekorować przestrzeń – liczne ornamenty o tematyce ludowej, drewno malowane na pastelowe odcienie czy prostota to podstawa stylu rustykalnego. W akcesoriach kuchennych odnajdziemy ceramikę i chociażby glinę. Wbrew jednak pozorom możliwe jest połączenie stylu rustykalnego i wszystkiego tego, co się z nim wiążę z nowoczesnymi i współczesnymi formami. I właśnie do tego powinniśmy dążyć podczas dbania o wystrój naszej domowej kuchni!

Meble rustykalne

Podstawą wystroju kuchni rustykalnej powinny być meble wykonane z naturalnego drewna. Możemy postawić tutaj na stosunkowo tanie meble o prostej formie, jak i znacznie droższe meble rzeźbione. Warto pamiętać jednak o tym, żeby nie przesadzić z ornamentyką, gdyż efekt będzie daleki od estetycznego. Rustykalność powinna kojarzyć nam się z pewną prostotą i kompromisem pomiędzy dostępnymi materiałami, a ich wyglądem. Kuchnia w stylu rustykalnym musi być przede wszystkim użyteczna i funkcjonalna! Dobrym pomysłem jest zastosowanie starych, ale odświeżonych mebli – może to być jeden kredens lub szafka z witryną bądź nawet cały stół z krzesłami. Wszystko zależy od dostępnej przestrzeni oraz naszych możliwości finansowych.

Dodatki do rustykalnej kuchni?

Wracając jednak do dodatków w stylu rustykalnym, warto zaopatrzyć się przede wszystkim w rękodzieło – wszelkie gliniane naczynia czy ceramiczne talerze i kubki będą tutaj jak najbardziej na miejscu. Nie warto ich jednak skrywać w zamykanych szafkach, a powinny być ładnie wyeksponowane na półkach czy nawet na samym blacie!