Największe błędy popełniane przy zakupie mieszkania

0
2297

Kupno mieszkania to ogromna inwestycja. Związana jest z dużymi wydatkami, często też kupione mieszkanie to to jedno na całe życie. Mimo powagi sytuacji wiele nie podchodzi do tematu z odpowiednią starannością. Czy uwierzycie, że zaledwie 30% Polaków uważa, że warto skonsultować zakup z ekspertem budowlanym.

Ku przestrodze, prezentujemy najczęściej popełniane błędy przy zakupie mieszkania.

Pośpiech

Na pewno nie raz słyszałeś, że pośpiech jest złym doradcą. W kwestii zakupu mieszkania pośpiech jest bardzo niewskazany. Nawet jeśli sytuacja jest podbramkowa i pojawiła się nagła konieczność znalezienia mieszkania – warto podejść do tematu z rozsądkiem i nie kupować pierwszego, lepszego lokalu.

Brak myślenia perspektywicznego

Kupując mieszkanie wiele osób kieruje się tym co tu i teraz. Brak dzieci, towarzysza życiowego sprawia, że wiele osób kupuje małe, niewygodne kawalerki. Gdy sytuacja się zmienia pojawia się konieczność kupna większego lokum. Oczywiście nie wszystko da się przewidzieć i zaplanować. Ale warto podejść do tematu rozsądnie i wybrać mieszkanie które posłuży nam co najmniej kilka lat, i które w razie konieczności będzie łatwo sprzedać bądź wynająć.

Szukanie najtańszej opcji

Wiadomo – cena to jedno z głównych kryteriów, decydujących o wyborze mieszkania. Nie może być jednak jedynym argumentem. Szukanie na rynku nieruchomości najtańszych okazji może się odbić czkawką. Podejrzanie niskie ceny powinny być sygnałem ostrzegawczym i wskazówką, że warto dobrze sprawdzić ogłoszenie. Nie zawsze to co tanie jest dobre.

Niedoszacowanie

Kupno mieszkania wiąże się z określonymi kosztami. Wiele osób zapomina, że te koszty to nie tylko cena mieszkania, ale różne dodatkowe opłaty. Na przykład gdy kupujemy mieszkanie z rynki wtórnego – trzeba będzie zapłacić podatek. Z kolei gdy kupujemy nowe mieszkanie – zwykle jest ono w stanie deweloperskim, a więc trzeba zabezpieczyć określoną sumę na jego wykończenie.

Błędny sposób poszukiwania

Wiele osób już na samym początku szukania popełnia błąd. Nie wie jak wykorzystać internet do poszukiwań. Bardzo ważne jest wpisanie odpowiedniego hasła kluczowego. Im bardziej będzie precyzyjne tym lepiej. Np. fraza nowe mieszkania na sprzedaż tarnobrzeg będzie lepsza niż mieszkania w Tarnobrzegu, ponieważ lepiej określa Twoje oczekiwania.

Jeśli czeka Cię wkrótce poszukiwanie mieszkania weź do siebie te wskazówki. Być może dzięki nim unikniesz mieszkaniowej wpadki.