Coraz więcej mieszkań kupowanych jest za gotówkę

0
2399
Coraz więcej mieszkań kupowanych jest za gotówkę

Ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym nie są obecnie niskie – za własne „M” musimy zapłacić od około 200 000 złotych do nawet 500 000 złotych, ale znajdziemy także nieruchomości o znacznie wyższych cenach. Co ciekawe, obecnie większość transakcji zakupu mieszkań realizowana jest za gotówkę.

Już od dłuższego czasu można zauważyć przewagę zakupów mieszkań za gotówkę nad mieszkaniami na kredyt. Zgodnie z najnowszymi danymi, aktualnie to ponad 70 procent transakcji, czyli już większość nieruchomości kupujemy z wykorzystaniem gotówki, bez wsparcia banków. Jakie są główne zalety zakupu mieszkania za gotówkę? Kto najczęściej decyduje się na tego rodzaju transakcje?

Za gotówkę – szybko, tanio i wygodnie

Zdecydowanym plusem zakupu nieruchomości za gotówkę jest brak kosztów związanych z kredytem mieszkaniowym. Kredyty te zaciągane są najczęściej na okres 20-30 lat, dając w efekcie bardzo wysokie koszty przewyższające wartość mieszkania. Oczywiście, dla wielu osób jest to jedyny sposób na przeprowadzkę na swoje, ale związany z wysokim wydatkiem oraz ryzykiem. Zakup mieszkania za gotówkę jest wolny od tego niebezpieczeństwa. Transakcję można wtedy zrealizować szybko i sprawnie, a nawet otrzymać dodatkowy rabat od dewelopera w związku z płatnością z pominięciem kredytu mieszkaniowego.

Przodują inwestorzy

Jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie – kto najczęściej kupuje mieszkania za gotówkę w Polsce, trzeba wskazać przede wszystkim na inwestorów, którzy nabywają je głównie po to, aby następnie przeznaczyć je na wynajem. Inwestycja w mieszkania jest obecnie bardzo popularna, ponieważ można zarobić na niej zdecydowanie więcej niż na lokacie czy nawet na giełdzie. Jest przy tym dość pewna, ponieważ ceny nieruchomości od dłuższego czasu rosną, a popyt na mieszkania na wynajem, szczególnie w dużych miastach, jest nadal bardzo duży.