Jeszcze do niedawna nikt nie zwracał szczególnej uwagi na listwy przypodłogowe. Zazwyczaj ich wybór był dziełem przypadku, co niekorzystnie odbijało się na odbiorze aranżacji danego pomieszczenia. Obecnie osoby planujące przestrzeń, uważnie dobierają każdy element, wiedząc, że może mieć on wpływ na wygląd domu lub mieszkania. Jak zatem dobierać listwy przypodłogowe?
Listwy przypodłogowe – po co są?
Listwy przypodłogowe to niezbędne elementy wykończenia każdego pomieszczenia. Zakrywają one szczeliny dylatacyjne, wszelkie niedoróbki, umożliwiają dyskretne poprowadzenie kabli i wpływają na estetykę przestrzeni. Dzięki nim, zachowujemy spójność aranżacji i dopracowany jest każdy szczegół. Listwy przypodłogowe chronią także przed uszkodzeniami i zabrudzeniem, szczególnie podczas odkurzania lub mycia podłóg.
Rodzaje listw przypodłogowych
Listwy przypodłogowe różnią się głównie materiałem, z którego zostały wykonane. Wyróżnić można listwy drewniane, z MDF-u, PVC, poliuretanu, metalu, a także cokoły ceramiczne. Rodzaje najpopularniejszych listw przypodłogowych można obejrzeć na www.homebook.pl/produkty/listwy-przypodlogowe, gdzie dostępnych jest wiele wersji kolorystycznych tych elementów wykończenia wnętrz.
Listwy przypodłogowe – jakie wybrać?
Najczęściej wybierane są listwy przypodłogowe drewniane, które cieszą się szczególną popularnością wśród właścicieli pomieszczeń z panelami lub parkietami. Są one dostępne w trzech różnych wersjach wykończenia, jako materiał surowy, fornirowany lub lakierowany.
Wiele osób decyduje się także na listwy przypodłogowe z MDF-u, czyli materiału drewnopodobnego. One również idealnie pasują do podłóg pokrytych panelami.
Listwy z PVC są natomiast w korzystnej cenie, dlatego są one dosyć popularne. W dodatku dostępne są w różnych kolorach i wzorach, dlatego z łatwością można dopasować je do wielu aranżacji.
Jak dopasować listwy przypodłogowe?
Listwy przypodłogowe dopasować można do różnych elementów. Najczęściej dobieramy je do podłogi lub ścian, chociaż nie brakuje zwolenników dopasowywania ich do stolarki meblowej, okiennej, drzwiowej, a nawet do motywu na ścianie. Dosyć ryzykownym, choć coraz częściej stosowanym pomysłem, jest wybranie list przypodłogowych na zasadzie kontrastu, co szczególnie rzuca się w oczy i nie pozostaje niezauważone. Czasem może to zadziałać na korzyść aranżacji, jednak szczególnie w małych wnętrzach, lepiej przemyśleć takie rozwiązanie, by optycznie nie zmniejszyć przestrzeni.
Niezależnie od tego, jaki rodzaj listw przypodłogowych wybierzemy, ważne by doskonale uzupełniały one aranżację i dodawały poczucia estetyki wnętrzom. Warto też skupić się na jakości wykonania elementów, by nie trzeba było ich szybko wymieniać na nowe. Lepiej więc nie kierować się ceną, a materiałem, z którego zostały one wykonane i marką, znaną z produkcji świetnych jakościowo listw przypodłogowych.