Nowoczesne aranżacje salonu

0
3112

Mianem „salon” zazwyczaj określa się największy pokój w mieszkaniu, służący jednocześnie jako pokój rodzinny, telewizyjny czy, w braku pokoju gościnnego – jako miejsce do przenocowania gości.

Serce domu – salon

Salon to wynalazek pochodzący z epoki baroku. To wtedy, najbardziej przestronne pomieszczenie w pałacach, urządzone z najwyższym przepychem, stanowiło centrum życia rodzinnego, wystawnych obiadów czy elitarnych spotkań towarzyskich.

W czasach obecnych, salony nadal posiadają ten status, ale ich wygląd uległ znacznej zmianie.

Dzisiejszy salon łączony jest najczęściej z kuchnią i jadalnią, a otwarte pomieszczenia stanowią harmonijną całość, stwarzając ciekawą i oryginalną przestrzeń.

Niekrępująca przestrzeń

Wiele osób zastanawia się, jak zaaranżować tę dużą powierzchnię, by całość była nowoczesna, funkcjonalna, a przede wszystkim by domownicy i goście czuli w niej przyjazną atmosferę. Można więc, przeznaczenie wszystkich wydzielonych stref oddzielić od siebie meblami, wyraźnie zaznaczającymi granice – i tak, przestrzeń pomiędzy kuchnią a salonem można rozgraniczyć eleganckim barem z  hokerami, a kącik jadalniany zaakcentować dużym, stylowym stołem z ustawionymi wokół krzesłami.

Jak wiadomo, najważniejsze w salonie są meble. Jest to najodpowiedniejsze miejsce na ustawienie nowoczesnych, ale także nietypowych mebli. Nie bójmy się stosowania odważnych stylów, które mieszczą się w pojęciu „nowoczesny”. Jest to tak pojemny termin, że urządzenie salonu zgodnie z założonym wcześniej projektem będzie mógł być odczytany jako coś innego i nowoczesnego.

Surowy minimalizm

Najmodniejszym obecnie trendem, jest odtworzenie w salonie charakteru loftu. Tu pasują meble stworzone z metalu i szkła w wersji minimalistycznej, czyli im mniej tym lepiej. Metalowe regały, stoliki ze szklanym blatem, wygodne skórzane fotele i duże narożniki z funkcją spania, stanowią wystarczającą ilość mebli.

Kolory ścian to w zasadzie kwestia gustu domowników, ale obecny najmodniejszy styl, to pozostawienie jednej ściany w stanie surowym najlepiej z czerwonych cegieł, lub nałożenie tynku w formie i fakturze betonu. Na tle tej ściany dobrze będzie się prezentował narożnik, który po rozłożeniu posłuży gościom jako wygodne łóżko.

Równie modnym, traktowanym jako nowoczesny, jest styl skandynawski. Tu z kolei dominują surowce naturalne jak drewno, wiklina, bawełna i len.

Barwy obowiązujące w stylu skandynawskim to kolory ziemi, czyli biel,  szarości, beże z domieszką brązu, czerń oraz wyraziste czerwone lub zielone akcenty. Narożniki z funkcją do spania, wiklinowe fotele, miękkie, puszyste narzuty i drewniane komody, regały i szafy sprawią wrażenie przytulności i co najważniejsze – są bardzo wygodne i funkcjonalne.

Można zatem skonkludować, że nowoczesny styl to każdy styl, w którym wykorzystane są materiały naturalne, meble funkcjonalne, a ciekawe w swojej formie dekoracje, obrazują aktualny design.