Jak wybrać zasilacz awaryjny UPS do domu lub biura?

0
2418
zasilacze ups

Zanim przystąpimy do kwestii wyboru i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie jakimi pożądanymi cechami powinny charakteryzować się dobrze dobrane zasilacze awaryjne UPS, cofnijmy się trochę i zadajmy sobie inne podstawowe pytanie. Na początek warto po krótce dowiedzieć się czym w ogóle są zasilacze awaryjne UPS? W odpowiedzi na to pytanie pomoże nam rozwinięcie skrótu angielskiej nazwy tego urządzenia, które w pełnej wersji brzmi Uninterruptible Power Supply. Jak możemy zauważyć sama nazwa mówi nam o tym, że urządzenie potrafi zapewniać nieprzerwaną dostawę zasilania. Jest to w skrócie główna funkcja zasilacza awaryjnego UPS. Zasilacze awaryjne UPS są, najprościej rzecz ujmując, swego rodzaju akumulatorami dla urządzeń elektronicznych.

Do czego służy zasilacz UPS?

Zasilacze awaryjne UPS pełnią bardzo ważną funkcję dla urządzeń elektronicznych takich jak komputer. Komputer jest tutaj bardzo dobrym przykładem, ponieważ jak powszechnie wiadomo jest to w obecnych czasach podstawowe wyposażenie prawie każdego człowieka na ziemi. Stałe, niezakłócone dostawy energii elektrycznej do komputera zapewniają jego prawidłowe funkcjonowanie.

Prąd dostarczany przez zasilacz komputerowy powinien być zmienny i posiadać napięcie w wysokości 230V, aby powyższe wymaganie zostało spełnione. W momencie gdy tak się nie dzieje, komputer narażony jest na uszkodzenie, utratę danych i wiele innych. Może to być spowodowane między innymi przez przepięcia, zniekształcenia harmoniczne albo wahania napięcia, które pojawiają się gdy w tym samym momencie podłączamy w mieszkaniu wiele innych, posiadających dużą moc, urządzeń.

Zasilacze awaryjne UPS służą właśnie do tego aby uniknąć takich przykrych niespodzianek. Chronią urządzenia elektryczne przed niespodziewanymi i nagłymi skokami dostaw energii elektrycznej. Mogłoby się wydawać, że zasilacze awaryjne UPS mają za zadanie jedynie dostarczyć zasilania w momencie braku lub odłączenia prądu na dłuższy czas, aby uchronić komputer przed całkowitym jego rozładowaniem. Jest to również jedno z zadań zasilaczy awaryjnych ale główną ich rolą jest przede wszystkim zabezpieczenie urządzeń elektrycznych przed skutkami zakłóceń w dostawach energii elektrycznej, takich jak skok lub spadek napięcia, jak również wahania i zniekształcenia napięcia. Urządzenia te, dedykowane są więc głównie osobom, których praca bazuje na korzystaniu z komputera lub innych sprzętów elektronicznych. Są one również niezbędnym wyposażeniem przedsiębiorstw oraz firm.

Rodzaje zasilaczy awaryjnych

Wyróżniamy kilka typów zasilaczy awaryjnych UPS. Różnią się one między sobą wieloma parametrami. Wśród najważniejszych należy wymienić między innymi moc zasilacza, czas przełączania, liczba i rodzaj gniazd, kształt napięcia wyjściowego, czas podtrzymywania akumulatorowego oraz pojemność akumulatora. Istnieją cztery główne rodzaje zasilaczy awaryjnych UPS. Dzielimy je na Zasilacze offline, Zasilacze UPS Online, Zasilacze Line Interactive oraz Line Interactive AVR. Opiszemy te najważniejsze, czyli Zasilacze UPS Online oraz Zasilacze Line Interactive.

Zasilacze UPS Online charakteryzują się pełniejszą ochroną urządzeń niż zasilacze offline, co jest ich zdecydowaną zaletą. Dzięki specjalnemu systemowi podwójnej konwersji, potrafią stworzyć odpowiednie, stabilne napięcie wejściowe nawet dla najbardziej wrażliwych i wymagających urządzeń. W przypadku tych zasilaczy, pomimo ich nieocenionych zalet, należy jednak liczyć się z dużym wydatkiem oraz dosyć nieekonomicznym zużyciem energii.

Drugą wartą uwagi grupą są Zasilacze Line Interactive. Jest to jedna z wersji zasilaczy offline ale znacznie udoskonalona. Zwykłe zasilacze offline posiadają możliwość jedynie podstawowej ochrony urządzeń. Zasilacze Line Interactive wzbogacone zostały o technologię weryfikacji kąta przesunięcia fazowego oraz częstotliwości napięcia, co umożliwia uzyskanie stabilnego napięcia na wyjściu. Jest to droższy wariant zasilaczy offline ale zdecydowanie mniej kosztowny niż Zasilacze UPS Online. Na podstawie powyższych informacji możemy zdecydować jaki wybór będzie odpowiedni do naszych potrzeb i możliwości związanych z zasilaczami awaryjnymi UPS.