Abażur czy klosz? Oprawa dla żarówki ma znaczenie!

0
2579
Abażur

Stylowa lampa z abażurem, a może transparentnym kloszem w geometrycznym kształcie? Obydwie propozycje potrafią intrygować, fascynować, przede wszystkim zaś dekorować wnętrze. Światło płynące z żarówki buduje klimat, atmosferę i sprawia, że domowe pomieszczenia zyskują na takim wyrazie, jak tego oczekujemy. Co zatem lepiej wybrać – abażur czy klosz?

Klosz – uniwersalny

Szklany klosz to bardzo uniwersalne rozwiązanie. Tę oprawę żarówki spotykamy w zdecydowanej większości lamp, zarówno wiszących, podłogowych, jak i stołowych, a nawet biurkowych. Światło w połączeniu ze szkłem może oferować ciekawe efekty dekoracyjne. W końcu do wyboru mamy klosze o geometrycznych kształtach, ale i te fantazyjne, futurystyczne, niekiedy przywodzące na myśl konkretne przedmioty, ozdoby albo i nawiązujące do kultury charakterystycznej dla danego regionu. Szkło ponadto może być transparentne, półprzezroczyste, mleczne, kolorowe, błyszczące bądź matowe!

Nic zatem dziwnego, że przy tak dużym wyborze możemy liczyć na uniwersalność, ale i unikalną estetykę, której potrzebują nasze domowe wystroje. Jak zatem dobrać szklany klosz? Ten transparentny, geometryczny i o dużych rozmiarach, sprawdzi się w modnych loftach oraz wnętrzach urządzanych w stylu industrialnym. Takie lampy rozświetlają wnętrza. Światło jest ponadto równomiernie rozprowadzane, a kształtne żarówki, także te z widocznym żarnikiem, stają się funkcjonalną ozdobą. Aby się przekonać, jak prezentuje się tak wykonane oświetlenie, przypatrzmy się propozycjom od Azzardo.

Szkło kojarzy się z elegancją i luksusem. Jest to materiał ponadczasowy. Wpisuje się w aktualne trendy wnętrzarskie, szczególnie w połączeniach z naturalnymi surowcami, chociażby drewnem. Tak skonstruowane oświetlenie zyskuje, dzięki szklanym elementom, na lekkości i subtelności. Gdy ów szkło jest półprzezroczyste bądź mleczne, wiązka światła zostaje złagodzona. W tej okolicy uzyskuje się przyjazną i ciepłą atmosferę. Z kolei klosze z barwionego szkła lub przypominające kolorowe witraże, tworzą grę świateł, a tym samym uatrakcyjniają każdą aranżację.

Abażur – magiczny

Abażury kojarzą się z lampami ze starodawnych wnętrz. Faktycznie, w rustykalnych i tradycyjnych stylizacjach pomieszczeń sprawdzają się idealnie. Dziś jednak mamy do wyboru nie tylko abażury tkaninowe, z falbanami, w kultowe wzory. Możemy pokusić się o oprawę źródła światła, która swoją formą przypomina abażur, ale została stworzona z kryształków. Całość zatem sprawia wrażenie delikatnej i eleganckiej kaskady, w której odbija się światło.

Na abażury wykorzystuje się ponadto coraz ciekawsze tkaniny. Te grube i wzorzyste mogą zastąpić subtelnie zdobione, z cienkich i niemalże przezroczystych materiałów. Spod takiej oprawy wyłania się światło, które poza równomiernym rozproszeniem, wprowadza romantyczną atmosferę do wnętrz. Abażurom towarzyszy za każdym razem magia, która wnika w aranżację dowolnych pomieszczeń.

Kształty – dla urozmaicenia

Jeszcze więcej oryginalności można dodać do domowych pomieszczeń, wybierając klosz czy abażur, ale niekoniecznie w standardowym wydaniu. Ciekawy kształt, asymetryczne wykonanie, przyciągający uwagę detal. To sprawia, że zwykłe staje się jeszcze bardziej niezwykłe.

W aranżacji chodzi o to, by poza funkcjami praktycznymi, pozostawiała ona miejsce dla unikalności. Zarówno szklane klosze, jak i abażury wykonane z różnych materiałów, stwarzają duże pole do popisu właścicielom domostw, którzy liczą na ciekawe efekty aranżacyjne.