Jak wybrać elegancką i wytrzymałą pergolę?

0
225
pergole

Pergole tarasowe w ostatnich latach stały się niezwykle popularne. To z kolei przyczyniło się do tego, że powstało ich wiele typów i rodzajów. Do pewnego stopnia może to utrudnić wybór konkretnego modelu na własny taras. Co wybrać? Na co zwracać uwagę? O czym pamiętać?

Wybór odpowiednich materiałów

Wybór odpowiedniego materiału konstrukcyjnego jest kluczowy dla uzyskania eleganckiej i wytrzymałej pergoli. To właśnie od niego zależy wygląd konstrukcji, jej trwałość i charakter. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się aluminium. Jest lekkie, trwałe i odporne na korozję, co sprawia, że jest doskonałym wyborem do pergol tarasowych, które przecież są narażone na wpływ warunków atmosferycznych.

Aluminium pozwala na stworzenie bardzo solidnej konstrukcji. Jednak zdecydowanie mocniejsza od niego jest stal. Jest cięższa i zdecydowanie bardziej wytrzymała. Należy jednak regularnie zabezpieczać ją przed korozją. Z kolei najmniej trwałe jest drewno. Może ono dodać naturalnego uroku tarasowi, ale wymaga regularnej konserwacji przed wilgocią i owadami. Koniecznie trzeba też wybrać drewno wysokiej jakości np. dąb lub cedr, co wpływa też na dość wysoką cenę konstrukcji.

Design i styl

Wybierając pergolę tarasową, musisz dopasować ją do stylu Twojego tarasu i całego ogrodu. Wszystkie elementy powinny tworzyć spójną całość. Z tego powodu wybierz pergolę, która harmonizuje z architekturą Twojego domu. Możesz być wykonana w tradycyjnym stylu, który pasuje do klasycznych budynków lub też może być bardziej nowoczesna. Minimalistyczne konstrukcje pasują dla modernistycznych elewacji.

Koniecznie zwróć uwagę na kolor pergoli, który powinien pasować do reszty tarasu i ogrodu. Możesz wybrać naturalne odcienie drewna, które nawiązują do natury i otoczenia. Stonowane kolory są zawsze w modzie i zwykle są dość eleganckim elementem. Możesz też postawić na odważniejsze, kontrastowe kombinacje, które z pewnością ożywią projekt ogrodu.

Przeczytaj także: https://viptravel.com.pl/nowoczesna-pergola-tarasowa/

Jakość i trwałość

Pergola tarasowa powinna być trwała i odporna na warunki atmosferyczne, aby przetrwać wiele lat. To konstrukcja, której przecież nie będziesz chciał zbyt szybko zmieniać. Stąd też należy szukać konstrukcji wysokiej jakości. Takich, które są stabilne i mają mocne łączenia poszczególnych elementów. Wszystkie muszą być dobrze spasowane. Bardzo ważna jest odporność na warunki atmosferyczne. Wybierz pergolę, która jest odporna na: promieniowanie UV, wilgoć i korozję. Ważnym aspektem jest też gwarancja producenta, która jest poświadczeniem jej jakości i tego, że sam wykonawca wierzy w jej wytrzymałość.

Jeżeli poszukujesz pergol tarasowych, które łączą elegancję z wytrzymałością, tworząc przestrzeń idealną do wypoczynku i spotkań, to sprawdź naszą ofertę – rolety screen od SURMA.