Jak i gdzie szukać stancji?

0
260
Jak i gdzie szukać stancji

Wrzesień to dla studentów ostatni miesiąc wakacji. Jest to również czas wzmożonych poszukiwań pokoju lub mieszkania do wynajęcia. Jak i gdzie szukać stancji? Na co zwrócić uwagę, a na co uważać? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego krótkiego poradnika.

Gdzie szukać pokoju lub mieszkania na wynajem

Stancji najlepiej szukać na popularnych i sprawdzonych serwisach ogłoszeniowych, takich jak np. olx.pl, otodom.pl. stancja.pl. Dobrym źródłem tego typu ogłoszeń są również grupy na Facebooku. Nie mniej jednak zawsze warto zachować ostrożność. Nie klikać w podejrzane linki i w miarę możliwości sprawdzać wiarygodność profilu osoby, która dodała ogłoszenie.

Jak szukać stancji i na co zwrócić uwagę

Jeśli od października rozpoczynasz studia, to znaczy, że szukasz stancji po raz pierwszy. Żeby sobie to ułatwić, warto opracować plan działania. Od czego zacząć?

Wybierz lokalizację

Prawdopodobnie wybierasz się na studia do zupełnie nieznanego Ci miasta. Zanim więc zaczniesz szukać stancji, zorientuj się, które dzielnice są nieciekawe, np. niebezpieczne lub kiepsko skomunikowane z uczelnią i resztą miasta.

Ustal budżet

Ustal budżet, czyli wysokość czynszu wraz ze wszystkimi opłatami. To ważne kryterium, które pozwoli Ci wyeliminować część ofert. Nie ustalaj jednak sztywnej kwoty. Lepsze będą widełki lub maksymalna kwota, na którą możesz sobie pozwolić.

Sprawdź standard mieszkania

Na zdjęciach niemal każde mieszkanie wygląda dobrze, wystarczy je odpowiednio zrobić, ukrywając ewentualne usterki czy zniszczenia. Dlatego nigdy nie rezerwuj mieszkania w ciemno. Nawet jeśli masz już nóż na gardle i pozostało niewiele czasu, zawsze umawiaj się na oglądanie stancji. Dokładnie obejrzyj całe mieszkanie, a szczególnie swój pokój. Zapytaj o wyposażenie i ewentualnie o możliwość przywiezienia swoich rzeczy, np. dodatkowej półki czy ulubionego biurka, jeśli Ci na tym zależy.

Dopytaj o wszystkie koszty

Dopytaj, czy kwota podana w ogłoszeniu obejmuje wszystkie koszty, w tym media. Upewnij się, co w przypadku niedopłaty za prąd czy wodę. Weź również pod uwagę, że w wynajmowanym mieszkaniu może dojść do awarii. Już na etapie szukania stancji warto o tym pomyśleć i uzgodnić zasady postępowania. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku może okazać się także OC najemcy dostępne w ramach ubezpieczenia mieszkania. Jest ono dostępne dla lokatora i chroni go przed konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń, o ile nie wystąpią wykluczenia.

Dokładnie przeczytaj umowę

Kiedy już zdecydujesz się na konkretne mieszkanie, koniecznie podpisz umowę z jego właścicielem, ale wcześniej dokładnie ją przeczytaj. Zwróć uwagę, czy nie ma w niej kruczków i nieścisłości. Taki dokument powinien zawierać prawa i obowiązki zarówno wynajmującego, jak i najemcy. Jeśli wymagana jest zwrotna kaucja, również warto umieścić taką informację w umowie najmu.

Jak i gdzie szukać stancji – podsumowanie

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom uda Ci się znaleźć stancję, w której dobrze będzie Ci się mieszkało, a jednocześnie wynajem nie nadwyręży Twojego studenckiego budżetu.