Jak dbać o kostkę brukową?

0
2214

Zmieniające się trendy w budownictwie jednorodzinnej można zobaczyć gołym okiem. Domy przybierają zupełnie inny kształt. Ludzie rezygnują już z dużych prostopadłościanów na korzyść zgrabnych parterówek bądź jednopiętrowych brył, które zachwycają swoimi kształtami. Zmiany dotarły także przed sam dom – ładne i zadbane ogrody, a także podjazd wykonany najczęściej z kostki brukowej.

Jeszcze kilka lat temu obecność kostki brukowej na podjazdach świadczyła o bogactwie samych właścicieli. Materiał był niezwykle drogi, w zakupie i ułożeniu, a w dodatku ciężko dostępny, dlatego często szukano go za granicą. Na szczęście wszystko się zmienia i tego typu materiały stają się coraz dostępniejsze i zdecydowanie tańsze!

Kostka brukowa czy beton?

Choć nadal na podjazdach można spotkać czysty, surowy beton, to właściciele posesji zaczynają rozumieć pewne różnice między tymi dwoma materiałami. Beton, choć tani, szybki w wyłożeniu i nie taki najbrzydszy, to jest nietrwały, podatny na uszkodzenia. Wystarczy mróz, ciepło, ruchy ziemi i powstają pierwsze pęknięcia na gładkiej i dużej powierzchni. Dlatego kostka brukowa jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem – drobne kamienie, które są ułożone zaraz obok siebie, nie będą się kruszyć czy pękać, co gwarantować będzie trwałość. A co z wyglądem? Tutaj należy zadbać – jak o elewację w domu czy czystość w jego wnętrzu, odpowiednią chemią i produktami pielęgnacyjnymi.

Jak zadbać o kostkę brukową?

Jak o każdy materiał i o kostkę brukową trzeba odpowiednio zadbać! Na rynku dostępna jest wszelaka chemia, która ułatwia ten proces. Wystarczy regularne stosowanie i pilnowanie, aby na powierzchni nie wylewać np. oleju z silnika, który może pozostawić trwałe i nieestetyczne ślady.

Na www.vbvsweden.com możemy znaleźć wiele propozycji produktów do dbania o ten materiał. Między innymi impregnaty do kostki brukowej czy chemię kamieniarską. Duże tuby pozwolą na długie użytkowanie tych materiałów, nie tracą one swoich właściwości w czasie składowania (pod warunkiem, że magazynujemy je w odpowiednich warunkach!), a tym samym jeden baniak pozwoli na długie używanie chemii przy dbaniu o kostkę brukową. Co daje taka systematyczność? Ochronę koloru, czystość i jakość materiału – choć kostka jest trwała, to może dochodzić do kruszenia się materiału lub drobnych uszkodzeń, dlatego warto zabezpieczyć się na każdy sposób, aby długo cieszyć się pięknym wyglądem kostki brukowej przed naszym domem.