DIY: najciekawsze pomysły z tasiemkami w roli głównej

0
4750

Tasiemki to niepozorne, acz niezwykle przydatne, akcesoria pasmanteryjne. Plecione z bawełny lub sztucznych materiałów. Miękkie, sztywne, wytrzymałe, odporne na zabrudzenia, o błyszczącym bądź matowym wykończeniu, dostępne w wielu wzorach i kolorach. Można je wykorzystać na mnóstwo sposobów, a my podpowiemy Ci, jak zrobić to kreatywnie. Wypróbuj kilka poniższych pomysłów!

Tasiemka niejedno ma imię, czyli pomysły na niecodzienne wykorzystanie tasiemek:

  • Ozdobny wazon – do jego wykonania potrzebne Ci będą: sporej wielkości słoik, oczywiście opróżniony i umyty, tasiemki oraz klej. Posmaruj lewą stronę tasiemki klejem, a następnie owiń nią naczynie, delikatnie dociskając do powierzchni. Odstaw do całkowitego wyschnięcia. Inna, mniej wymagająca opcja, to zawiązanie tasiemki w górnej części słoika i zakończenie supła dekoracyjną kokardą.
  • Stylowy upinacz do zasłon – proponujemy Ci dwie wersje. Pierwsza: kup dość szeroką taśmę w kolorze lub deseniu dopasowanym do zasłon. Przewiąż nią tkaninę i zawiąż dekoracyjną kokardę. Gotowy upinacz zahacz o przymocowany do ściany uchwyt i już. Druga: do każdego z końców szerokiej tasiemki przymocuj magnesy do upinania (znajdziesz je w sklepach internetowych). Otocz zasłonę upinaczem i przysuń do siebie magnesy, aby się połączyły.
  • Oryginalny pasektasiemka może posłużyć za pasek do sukienki, dłuższej tuniki, spodni. Wybierz sztywniejszą i bardziej odporną na przetarcia, zrób w niej dziurki, w każdą z nich wpraw oczka kaletnicze, a do jednego z końców przyszyj sprzączkę. Drugi z końców obszyj, żeby się nie snuł.
  • Ekskluzywne wykończenie marynarki/żakietu – jedwabnymi tasiemkami możesz obszyć brzegi patek, klap, dziurek od guzików, krańce rękawów albo użyć ich do zrobienia lamówki. Dzięki temu ubranie nabierze luksusowego charakteru.
  • Spersonalizowane ręczniki – jeżeli masz w domu kilka ręczników w tym samym kolorze i nie używasz ich, bo nie da się ich od siebie odróżnić, to przygotowaliśmy dla Ciebie idealne rozwiązanie. Przygotuj kilka różnokolorowych tasiemek, tyle ile ręczników, i każdą z nich przyszyj do jednego z nich po skosie, na jednym z jego rogów. Możesz też zrobić z nich lamówkę w dolnej części. Proste, prawda?
  • Pięknie wykończone poszewki, obrusy, koce i narzuty – kolorowe tasiemki idealnie sprawdzą się w roli dekorów i materiałów wykończeniowych wszelkiego rodzaju tekstyliów. Zrób z nich kokardki, obszyj nimi brzegi, wyszyj nimi nietypowy wzór – co tylko dusza zapragnie.

  • Własnoręcznie zrobiony leżak i sanki – aby je wykonać potrzebujesz metalowego stelaża (możesz wziąć stary leżak/sanki pozbawione siedziska), taśm nośnych oraz igły i nici. Zacznij od rozpięcia taśm między węższymi bokami stelaża. Owiń jeden koniec taśmy wokół ramy, zszyj ją, delikatnie napręż i przymocuj jej drugi koniec po przeciwnej stronie. Gdy przytwierdzisz już wszystkie „pasy”, zabierz się za przymocowywanie tych, które będą je przecinać (będą ułożone do nich prostopadle). Postępuj w ten sam sposób, z tym że „pionowe” taśmy nośne przekładaj między poziomymi pasami, raz górą, raz dołem. Tak powstanie plecionka.
  • Zabawka dla malucha – małe dzieci uwielbiają materiałowe szmatki-chwytaczki. Chcesz taki zrobić? Weź kawałek materiału, obszyj go, a do każdego z brzegów przyszyj po kilka pętelek z różnokolorowych tasiemek. Wystające elementy ułatwią dziecku podnoszenie zabawki i będą przyciągać jego uwagę.

Spodobał Ci się któryś z pomysłów? A może masz własne propozycje? Podziel się nimi w komentarzu!