Fototapeta do kuchni – popularne rodzaje i motywy?

0
2929

Zdobienie powierzchni ścian tapetami ma długą tradycję. Dawniej tego typu dekoracje wykorzystywano głównie do maskowania drobnych niedoskonałości ściany, a także z uwagi na specyficzne właściwości tapet, które brudzą się znacznie wolniej od farb używanych do malowania ścian – tapety wymienia się rzadziej, niż maluje się ściany. Dziś tapety pełnią nie tylko funkcję praktycznej alternatywy dla farb malarskich. Są także fantastyczną ozdobą każdego pomieszczenia, w którym się je zainstaluje, zwłaszcza jeśli sięgamy po ich specyficzny rodzaj, czyli po fototapetę.

Nowoczesne fototapety, ze względu na rodzaj materiału, z jakiego są wykonane, mogą być instalowane w każdym domowym pomieszczeniu, również w łazience czy kuchni. Jeśli szukasz odpowiedniej fototapety do kuchni, podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę kupując taką fototapetę i jakie motywy fototapet kuchennych cieszą się dziś największą popularnością wśród kupujących.

Jaka fototapeta do kuchni?

Szukając fototapety, która ozdobi jedną ze ścian w Twojej kuchni, zwróć uwagę na materiał, z jakiego ją wykonano. Fototapety do kuchni muszą charakteryzować się podwyższoną odpornością na wilgoć i zabrudzenia, a zatem najlepiej sięgać po fototapety winylowe lub jeszcze od nich trwalsze, w pełni zmywalne fototapety z włókna szklanego. Oczywiście można zdecydować się na wybór fototapety klasycznej – papierowej, ale wtedy powinniśmy zabezpieczyć ją pleksi lub panelami szklanymi. W innym przypadku taka fototapeta w kuchni ulegnie szybkiemu zniszczeniu. Kupując fototapetę do kuchni, zamawiamy ją na wymiar – pod konkretny rozmiar ściany. Dzięki temu unikniemy ewentualnego zniekształcenia obrazu, który na takiej fototapecie się znajduje – otrzymamy odpowiednio wyskalowany rysunek, który zajmie całą powierzchnię ściany i nie będziemy zmuszeni do jego znacznego przycinania.

Jaki motyw na fototapetę w kuchni będzie najlepszy?

Dzięki olbrzymim możliwościom współczesnej poligrafii, mamy możliwość przeniesienia na fototapetę dowolnego rodzaju fotografii lub grafiki zapisanej w formie cyfrowej. Takie zdjęcia czy grafiki można dowolnie skalować, dostosowując je do interesującego nas wymiaru ściany w kuchni. W związku z tym nie ma zasadzie najmniejszych ograniczeń względem tego, co znajdzie się na powierzchni kuchennej fototapety. Może to być jedna z tysięcy grafik dostępnych w katalogach firm specjalizujących się w produkcji fototapet, może to być również samodzielnie przygotowana przez nas grafika czy zdjęcie z ostatnich wakacji. Warto jednak pamiętać, że kolory w kuchni mają pewien wpływ na nasze samopoczucie i co ciekawe, również na łaknienie. Jeśli zdecydujemy się na fototapetę z dominującymi, ciepłymi, pastelowymi kolorami, takimi jak pomarańczowy, żółty czy beżowy, to powinno wpłynąć na zaostrzenie naszego apetytu. Gdy wybierzemy fototapetę w zimnych kolorach, nasz apetyt powinien osłabnąć.

Popularnymi motywami na fototapety do kuchni (https://wally.com.pl/k818,fototapety-do-kuchni.html)są zdjęcia owoców i warzyw, świeżego pieczywa i kawy oraz wielu innych produktów spożywczych. Jeśli zależy Ci na trzymaniu linii, warto wybrać fototapetę z motywującym hasłem lub cytatem, który zachęci do aktywności i powstrzyma przed nadmiernym objadaniem się.