Czy skuteczne wyciszenie sypialni jest możliwe?

0
5747

Odpowiednio wyciszona sypialnia to wyższy komfort życia wszystkich domowników. Tylko dzięki zastosowaniu nowoczesnych materiałów wyciszających, takich jak izolacja akustyczna K-Flex, a także dzięki odpowiedniemu urządzeniu sypialni, do jej wnętrza nie będą docierały niepożądane dźwięki i co równie ważne, takie dźwięki nie będą przedostawały się na zewnątrz. To szczególnie przydatne w przypadku mieszkań/domów, w którym mieszka wiele osób. Jak zatem wyciszyć sypialnię, by osiągnąć jak najwyższy poziom komfortu akustycznego?

Profesjonalne materiały wygłuszające

W sprzedaży znajdziemy bogaty wybór profesjonalnych materiałów, które mogą pełnić funkcję izolacji akustycznej. Doskonałym przykładem takiego materiału są klasyczne materiały izolacyjne takie jak styropian, wełna mineralna czy styrodur. Co prawda materiały tego typu najczęściej wykorzystywane są do izolacji termicznej budynków, ale z powodzeniem pełnią one również funkcję izolacji akustycznej. W praktyce wykładanie wewnętrznych ścian tego typu materiałami jest jednak rzadko stosowane. Zdecydowanie częściej sięga się po profesjonalne materiały wygłuszające, takie jak izolacja akustyczna K-Flex. Tego typu materiały charakteryzują się specjalną strukturą, która pomaga pochłaniać i rozpraszać dźwięki, dzięki czemu pomieszczenia wyłożone odpowiednio dobraną izolacją akustyczną K-Flex stają się doskonale wyciszone. Tego typu materiały wykorzystuje się m.in. do wyciszania pomieszczeń przemysłowych, pojazdów czy pomieszczeń zaadaptowanych na studia nagrań lub studia telewizyjne, ale można używać ich również do wyciszania wnętrz mieszkalnych, takich jak sypialnie.

Okna i drzwi

Zanim sięgniemy po profesjonalne rozwiązania w postaci wspomnianych już wcześniej izolacji akustycznych K-Flex lub innych, w pierwszej kolejności warto pomyśleć o wymianie okien oraz drzwi wewnętrznych prowadzących do sypialni. Nowoczesne okna są bardzo szczelne, dzięki czemu izolują nie tylko termicznie, ale i akustycznie. Dodatkowe wyposażenie okienne w postaci rolet zewnętrznych czy żaluzji, również może okazać się pomocne w wyciszeniu wnętrza sypialni. W uzyskaniu większego poziomu wyciszenia pomagają także długie, masywne zasłony, które rozpraszają i pochłaniają dużą część dźwięków. Wewnętrzne drzwi sypialniane powinny zostać wyposażone w nowe uszczelki, a na podłodze warto zainstalować próg. W ten sposób nie tylko zapewnimy sobie większa prywatność, ale i jednocześnie wyciszymy wnętrze sypialni.

Dodatkowe materiały wygłuszające

Skutecznym materiałem wygłuszającym ściany i podłogi w sypialni oraz w innych pomieszczeniach mieszkalnych może okazać się nie tylko profesjonalna izolacja akustyczna K-Flex, ale także niemal każdy z przedmiotów pełniących funkcję dekoracyjną. Doskonałym przykładem przedmiotów pełniących funkcje dekoracyjno-wygłuszające są dywany i wykładziny dywanowe – im większy obszar podłogi pokryty jest dywanem, tym większy i lepszy efekt wygłuszenia. W rozpraszaniu i częściowym tłumieniu dźwięków pomagają również rośliny zielone, obrazy, a nawet tapety. Naturalnym materiałem izolującym akustycznie są także duże szafy oraz inne meble ustawione tuż przy ścianach i zasłaniające ich dużą powierzchnię.