Domowe studio nagrań

0
5594
Domowe studio nagrań

Wielu twórców muzyki marzy o tym, by szybko móc nagrywać swoje nowe utwory. Kiedy w profesjonalnych studiach nagrań nie udaje się znaleźć odpowiedniego terminu, lub korzystanie z nich okazuje się zbyt drogie dobrym pomysłem jest urządzenie własnego studia.

Jakie pomieszczenie wybrać?

Kącik do nagrań powinien być w kształcie prostopadłościanu, w którym najdłuższa ściana powinna być nieznacznie dłuższa od szerokości i wysokości. W takim pomieszczeniu panują najlepsze warunki akustyczne. Pokoje o bryle zbliżonej do sześcianu lub bardzo wydłużone dają niekorzystne efekty odbicia dźwięku. Warto pamiętać, że obok powinna znajdować się reżyserka, więc trzeba zaaranżować 2 pomieszczenia lub jedno większe podzielić na dwie części.

Wykończenie wnętrza

W studio nagrań materiały użyte do wykończenia wszystkich powierzchni mają ogromne znaczenia dla jakości dźwięku. Na podłodze najlepiej sprawdzą się wykładziny dywanowe z długim  puszystym włosiem. Ściany i sufit powinny być wyłożone materiałem, który będzie rozpraszał dźwięk. Najbardziej prowizoryczne studio może być obwieszone grubymi kocami, kotarami lub kołdrami ułożonymi w fałdy. Aby uzyskać lepsze efekty akustyczne i estetyczne warto zainwestować w profesjonalne materiały. Obecnie producenci w branży budowlanej oferują specjalne gipsowo-kartonowe płyty akustyczne. Ich budowa oraz skład zapewnia idealną równowagę pochłaniani i odbicia dźwięku. Płyty akustyczne mają specjalną warstwę flizeliny akustycznej oraz otwory przez całą jej szerokość. Ich montaż jest podobny jak w przypadku zwykłych płyt karton gips. Tego rodzaju płyty możemy zastosować zarówno na ścianach, jak i suficie. Ich powierzchnię można pomalować na dowolny kolor i uzyskać w ten sposób ciekawy efekt estetyczny. Trzeba też pamiętać, że w takim pomieszczeniu nie powinno być okien, które mogą zepsuć efekty akustyczny. Drzwi powinny również być pokryte odpowiednimi materiałami rozpraszającymi dźwięki. Reżyserka musi być szczelnie oddzielona od kącika nagrań. Tutaj bardzo ważne jest dobre wygłuszenie wszystkich dźwięków z zewnątrz, aby słyszeć tylko to, co nagrywamy.

Więcej na temat izolacyjności akustycznej i płyt akustycznych można przeczytać tutaj.