Żeby długo cieszyć się naszym ekspresem do kawy, a co za tym idzie – pić wyśmienitą kawę, musimy regularnie przeprowadzać proces odkamieniania. Większość dostępnych na rynku ekspresów wyposażona jest w system, który informuje użytkownika o tym, że nadszedł czas na odkamienianie. Jeżeli jednak twój ekspres nie posiada takiej funkcji, przeprowadzaj proces odkamieniania co 200 – 300 zaparzonych kaw. Nie zwlekaj z odkamienianiem ekspresu, bo nadmiar kamienia negatywnie wpływa zarówno na stan ekspresu jak i na jakość parzonej kawy.
Czym jest kamień i dlaczego należy go usuwać
To co potocznie nazywamy kamieniem, to warstwa osadu węglanów wapnia i magnezu, która powstaje na skutek reakcji termicznej. W wodzie, zwłaszcza twardej, znajdują się wodorowęglany wapnia i magnezu. Pod wpływem wysokiej temperatury związki te ulegają rozkładowi, co powoduje powstawanie osadów. Nagromadzenie kamienia powoduje, że ekspres pobiera więcej prądu i głośniej pracuje. Może się również zdarzyć, że w efekcie osadzania się kamienia w ekspresie powstaną zatory, które nie tylko spowalniają proces przygotowywania kawy, ale narażają urządzenie na awarie. Najbardziej narażona na awarię jest pompa. Dlatego kamień należy usuwać tak szybko, jak to możliwe, czyli niezwłocznie po pojawieniu się informacji o konieczności przeprowadzenia procesu odkamieniania.
Kolejnym powodem do regularnego odkamieniania ekspresu jest smak kawy. Ekspres nie będzie prawidłowo podgrzewał wody, więc kawa będzie zimniejsza. Zmieni się również jej wygląd, w szczególności cremy. Drobinki kamienia mogą przedostawać się do kawy, co wpłynie negatywnie na jej smak i wygląd. Jeżeli więc czujesz, że twoja kawa zmieniła smak, sprawdź, kiedy ostatnio wykonywałeś odkamienianie.
Jakie stosować środki do odkamieniania
Na rynku dostępnych jest wiele środków, które służą do usuwania kamienia z ekspresów. Należą do nich:
- tabletki
- proszki
Czasami trudno jest zdecydować, który odkamieniacz do ekspresu wybrać. Pamiętajmy, że tabletki i proszki wymagają uprzedniego rozpuszczenia w wodzie. Z tego względu są nieco bardziej problematyczne w stosowaniu. Ich zaletą jest zazwyczaj cena. Są tańsze niż odkamieniacze w płynie. Najlepiej jest stosować odkamieniacze polecane przez producentów ekspresu. W związku z tym, zanim zakupisz odkamieniacz spójrz na instrukcję obsługi. Zazwyczaj producenci zalecają stosowanie odkamieniacza do dedykowanego ekspresu, ale niektórzy dopuszczają możliwość stosowania również innych środków.
Wiele osób rozważa zastąpienie odkamieniacza do ekspresu innym środkiem, np. kwaskiem cytrynowym albo octem. Stosowanie takich środków bywa niestety ryzykowne. Zdarza się, że powodują one korozję metalowych części ekspresu, w szczególności bojlera. Ponadto, wiele części w naszym ekspresie zrobiona jest ze stopu aluminium, który źle reaguje na kwas cytrynowy i octowy. Dlatego odkamienianie ekspresu do kawy za pomocą kwasku cytrynowego albo octu może, paradoksalnie, powodować większe osadzanie się kamienia. Dodatkowym argumentem przeciwko stosowaniu takich środków jest ich zapach, który trudno usunąć. Sprzedawane przez producentów chemiczne odkamieniacze do ekspresów zazwyczaj pozbawione są zapachu.
W jaki sposób odkamieniać ekspres
Gdy mamy już odpowiedni odkamieniacz do ekspresu, możemy przystąpić do samego procesu odkamieniania. Zacznijmy oczywiście od przeczytania instrukcji. Następnie wyjmujemy zbiornik na wodę, dokładnie go opłukujemy i napełniamy wodą. Wrzucamy (wsypujemy, wlewamy) do niego odkamieniacz. Jeżeli wybraliśmy ten w formie tabletki albo proszku, musimy poczekać aż się rozpuszczą. Dalej wkładamy zbiornik do ekspresu i włączamy ekspres. Jeżeli nasz ekspres ma tryb automatycznego odkamieniania, to wystarczy włączyć ten tryb. Jeżeli nasz ekspres go nie posiada, uruchamiamy program parzenia kawy. Robimy to tyle razy, aż skończy się nam woda w zbiorniku. Najlepiej pomiędzy każdym parzeniem robić kilkanaście minut przerwy, żeby odkamieniacz mógł odpowiednio zadziałać. Na koniec wyjmujemy pojemnik na wodę i dokładnie go przepłukujemy. Napełniamy pojemnik wodą, wkładamy do ekspresu i robimy 2 – 3 filiżanki kawy, żeby usunąć ewentualne resztki kamienia i odkamieniacza.
Ochrona ekspresu przed kamieniem
Kamienia niestety nie da się uniknąć, szczególnie, jeżeli mamy twardą wodę. Najlepszym środkiem zapobiegawczym jest używanie wody filtrowanej. Możemy stosować specjalne dzbanki filtrujące albo wstawić filtr bezpośrednio do zbiornika na wodę znajdującego się w ekspresie. Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu ekspresu, zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz. Wreszcie, nie zapominajmy o regularnym odkamienianiu. Im grubsza warstwa kamienia, tym trudniejsza do usunięcia. Znakami ostrzegawczymi zwiastującymi konieczność odkamienienia ekspresu są: głośniejsza praca ekspresu, wolniejsze przygotowywanie kawy, zimniejsza kawa, zmieniony smak i wygląd kawy. Jeżeli zauważysz któryś z tych znaków, przystąp do odkamieniania ekspresu a ten na pewno odwdzięczy ci się pyszną, gorącą kawą.