Wiosna tuż tuż – zadbaj o okna w swoim domu

0
2266

Ostatnie dni dały nam nadzieję, na to, że wiosna już naprawdę blisko. Temperatura skoczyła mocno powyżej 10 stopni, do tego słońce i przyjemny, wiosenny wiaterek. Parki zapełniły się spacerowiczami, na ulicach można było spotkać rowerzystów i miłośników sportu na świeżym powietrzu.

Gdy przychodzi wiosna od razu mamy więcej energii, na wszystko mamy ochotę. Nic więc dziwnego, że zabieramy się wtedy za porządki w domu i wokół domu. Po zimie zwłaszcza to co na zewnątrz wymaga sporej pracy. I nie chodzi tu wyłącznie o ogród.

Okna to ten element, który po zimie również wymaga gruntownej opieki. Szyby są zwykle szare i mocno zabrudzone, ramy również wymagają porządnego czyszczenia. Mimo, że przez zimę okna były praktycznie cały czas zamknięte sporo zanieczyszczeń dostało się również do środka.

Jak zatem zabrać się za porządne mycie okien?

Mycie warto zacząć od porządnego umycia ram. Najlepiej zrobić to ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego detergentu. Może to być na przykład płyn do naczyń, który świetnie usuwa mocne i tłuste zabrudzenia. Po ramach kolej na szyby – najlepiej umyć szybę mokrą szmatką nasączoną płynem do szyb lub również niewielką ilością płynu do naczyń. Pozwoli to usunąć te najgorsze zanieczyszczenia. Potem spryskujemy szyby płynem lub myjemy je ściereczką z mikrofibry nasączoną w ciepłej wodzie i wycieramy porządnie do sucha. Jeśli na szybach nadal znajdują się zacieki i brudne miejsca to znaczy, że potrzebne jest jeszcze jedno mycie.

W przypadku domu gdzie ilość okien jest duża i są one dużych rozmiarów oraz tam gdzie są okna dachowe świetnie sprawdzają się również myjki ciśnieniowe, które pomagają szybko i bez dużego wysiłku umyć wielkopowierzchniowe i trudno dostępne okna – jak właśnie na przykład okna dachowe.

Gdy od zewnątrz okna są już czyste warto zajrzeć w przestrzeń między ramami. Zgromadzone tam zanieczyszczenia dobrze odkurzyć odkurzaczem, aż usuniemy wszystkie większe zabrudzenia. Potem warto całą przestrzeń umyć wilgotną szmatką.

Na koniec najmniej pracochłonna czynność – czyli mycie okien od wewnątrz. Z racji tego, że myjemy je w miarę regularnie również zimą, i nie są narażone na czynniki zewnętrzne takie jak deszcz czy śnieg więc nie są aż tak brudne.

Warto pamiętać, że czyste i zadbane okna to piękna ozdoba każdego domu.