Urządzanie wnętrz: eklektyzm sposobem na nietypową aranżację

0
4303

Popularne rosyjskie przysłowie mówi, że kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. Zasada ta ma zastosowanie również przy urządzaniu wnętrz: czasem śmiałe połączenie różnych, zgoła odmiennych stylów, faktur lub materiałów wykończeniowych, może przynieść naprawdę niesamowite efekty aranżacyjne. I choć urządzanie wnętrz mieszkań w stylu eklektycznym nie jest łatwe, to warto jednak podjąć ryzyko.

Łączenie starego z nowym, błyszczącego z matowym, minimalistycznego z ozdobnym, wzorzystego z jednolitym. Eklektyzm w urządzaniu wnętrz polega na mieszaniu i zestawieniu odmiennych stylistyk w interesującą całość o zupełnie nowym wyrazie. To idealna propozycja dla osób, które nie lubią trzymać się sztywno wyznaczonych ram i chcą się na co dzień otaczać przedmiotami zgodnie z własnym gustem. Dzięki łączeniu różnych stylów skutecznie ożywimy i uwspółcześnimy historyczne, zabytkowe wnętrze, lub dodamy nieco historycznego blichtru do nowoczesnego mieszkania. To dobre rozwiązanie dla miłośników antyków, którzy cenią sobie stare rzemiosło, ale nie chcą zamieniać swojego mieszkania w skansen.

Urządzanie wnętrz w różnych stylach

Po styl eklektyczny często sięgają osoby, które nie posiadają ulubionego kierunku w aranżacji wnętrz, a do wyboru mebli i dodatków podchodzą bardzo emocjonalne – biorą to, co im się podoba, nie zastanawiając się nad tym, czy nowe meble będą współgrać ze starymi. Na szczęście w stylu eklektycznym wszystkie chwyty są dozwolone. Niemniej brak formalnych zasad i wytycznych to broń obosieczna i sprawia, że trudniej osiągnąć finalny sukces:

– Styl eklektyczny trzeba stosować ostrożnie i w przemyślany sposób, bo inaczej nasze mieszkanie będzie się wydawać niespójne i pogrążone w nieładzie – ostrzega Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space. – Samo losowe łączenie elementów z różnych epok nie zagwarantuje nam aranżacyjnego powodzenia. Eklektyzm to bowiem chaos kontrolowany. Dlatego przy urządzaniu wnętrz w tym stylu warto zdecydować się na jakiś temat przewodni, np. konkretny kolor lub wzór.

Jedna zasada: brak zasad

Eklektyzm polega na umiejętnym wplataniu jednego stylu w drugi. Może to na przykład oznaczać zaproszenie do nowoczesnego wnętrza barokowych krzeseł, masywnych luster w złotych ramach albo ozdobnych, pałacowych lamp. Operowanie podobnymi kontrastami jest jednak niezwykle trudne. Wskazane jest odnalezienie złotego środka, bo inaczej mieszkanie może szybko zamienić się w muzeum albo rupieciarnię.

Dobrą bazę przy urządzaniu wnętrz w stylu eklektycznym stanowią białe ściany, bo dzięki takiemu neutralnemu kolorowi można uniknąć efektu przeładowania. Kremowe i szare ściany również się doskonale sprawdzają – zauważa Maciej Balcerek. –

Eklektyzm daje wiele możliwości. To całkowite przeciwieństwo stylu skandynawskiego, gdzie każde wnętrze wydaje się niemal identyczne, a podobne motywy powielają się we wszystkich mieszkaniach. W stylu eklektycznym nie ma miejsca na utarte schematy. Dzięki temu jak żaden inny styl umożliwia wykreowanie wspólnej przestrzeni dla ludzi o całkowicie różnych temperamentach, pochodzeniu, stylach życia, zainteresowaniach czy preferencjach. Dzięki eklektyzmowi urządzimy wnętrze, które będzie po prostu nasze.