Kołdra wełniana – właściwości

0
5590

Wełna jest bardzo pożądana ze względu na swoje właściwości. Najbardziej wartościowa pochodzi z merynosów, a najcenniejsza jest wełna z kóz kaszmirskich (kaszmir). W dzisiejszym artykule skupimy się na najważniejszych cechach wełnianej kołdry.

Wełniana kołdra doskonale wchłania pot i wilgoć (nawet 30%). Nawet jeżeli jest Ci gorąco w nocy i się odkryjesz, nie musisz martwić się o przeziębienie, ponieważ kołdra wykonana z wełny sprawi, że nie będziesz spocony.

Termoregulacja

Kołdra wełniana jest bardzo ciepła i ochroni przed zimnem nawet największych zmarzluchów. Doskonale sprawdzi się zarówno w zimie, jak i latem. Podczas niskich temperatur ogrzeje, a w trakcie upałów odprowadzi nadmiar ciepła. Wełniana pościel ma właściwości termoregulacyjne, co pomaga utrzymać właściwą temperaturę ciała.

Produkt dla alergików

Wełniane kołdry są przyjazna dla alergików, ponieważ skutecznie zapobiega przenikaniu kurzu do wewnątrz, zostawiając go na zewnątrz. Wełniana kołdra w swoim składzie zawiera lanolinę (naturalny tłuszcz zwierzęcy), dzięki czemu stwarza niekorzystne warunki dla rozwoju roztoczy.

Wełniana pościel jest przyjemna w dotyku i można śmiało powiedzieć, że zapewnia namiastkę masażu. Delikatne rozmasowanie skóry poprawia krążenie, zmniejsza napięcie i dolegliwości bólowe.

Higiena i czyszczenie

Często spotykamy się z opinią, że wełnianą kołdrę nie powinniśmy powlekać poszewkę. Ze względu na higienę dobrze jest się zdecydować na cienką, bawełnianą powłoczkę. Jeżeli jednak chcesz zrezygnować z poszewki, pamiętaj, aby prać kołdrę wełnianą dwa razy do roku, aby się nie zniszczyła i nie straciła swoich właściwości. Należy ją czyścić płynem z lanoliną w temperaturze 30 stopni C, ręcznie w wannie. Kołdrę najlepiej suszyć w ciemnym miejscu.

O wełnianej pościeli mówi się, że jest długowieczna, ale nie zawsze tak jest. Można rzec, że żaden produkt nie jest trwały przez cały czas, ale możemy sprawić, aby służyła jak najdłużej. Wszystko zależy jednak od użytkowania, czyli:

  • częstości prania,

  • powlekania lub nie kołdry,

  • intensywności pocenia się,

  • suszenia na słońcu lub w ciemnym miejscu,

  • prania z płynem z dodatkiem lanoliny, czy też bez.

Właściwości lecznicze

Wełna posiada szereg właściwości leczniczych – łagodzi nerwobóle, bóle pourazowe, bóle kończyn i stawów. Produkty z wełny w szczególności mają znaczenie przy leczeniu reumatyzmu. Wełna wysokiej jakości nie podrażnia skóry, eliminuje szkodliwe jony dodatnie oraz sprawia, ze czujemy się wypoczęci.

Źródło: Diuna24 – Pościel Warszawa