Światło w ciemnym pomieszczeniu?

0
3639
Światło w ciemnym pomieszczeniu

Nikomu nie trzeba chyba specjalnie mówić i przekonywać o tym, że w ciemnych i mrocznych pomieszczeniach nie ma dobrych warunków do życia. Z tego też powodu dzisiejsze budownictwo mieszkaniowe odchodzi od niewielkich mieszkań i jeszcze mniejszych okien – wszystkie pomieszczenia muszą być przestronne i jasne, aby ktokolwiek zainteresował się zakupem danego mieszkania. Co jednak w przypadku, gdy mamy już stosunkowo ciemne pomieszczenia? Jak je rozjaśnić i czy zawsze musi się to wiązać z dużymi kosztami?

Już na samym początku trzeba wspomnieć, że czasami wystarczy zmiana jednej rzeczy z wystroju, aby całe pomieszczenie wyglądało na znacznie jaśniejsze. Od czego powinniśmy zacząć?

Ściany w pomieszczeniu

Podstawą odbioru pomieszczenia jest nie tylko jego wielkość, ale przede wszystkim kolorystyka, którą widzimy na ścianach – powinniśmy się skupić na jasnych barwach, a w szczególności na barwie białej. Jeżeli tylko pójdziemy na kompromis pomiędzy zestawieniem barwy białej oraz innego odcienia, to z pewnością dane pomieszczenie będzie „radośniejsze”, a przez to zarazem jaśniejsze.

Wykończenie podłogi

Drugim z elementów wpływających na „jasność” pomieszczenia jest wykończenie podłogi – powinniśmy postawić na podłodze, która nie tylko w swojej barwie będzie sprawiała wrażenie lekkości, ale również w użytym materiale. Jasne panele podłogowe będą tutaj znacznie lepszym rozwiązaniem niż ciemna deska „barlinecka”. Jeżeli jednak już posiadamy ciemną podłogę, to w prosty sposób możemy rozjaśnić pomieszczenie poprzez zakup jasnego dywanu. Ważne jednak, aby nie był on zbyt gruby i „toporny”.

Światło wpadające przez okno

Jeżeli dane pomieszczenie ma stosunkowo niewielkie okna lub po prostu jest ich mało i ilość wpadającego światła jest zbyt mała, to nie warto zakrywać tego okna grubymi firankami lub umieszczać na parapecie jakichkolwiek przedmiotów – wszystko to wpłynie dodatkowo na to, że w pomieszczeniu będzie jeszcze ciemniej!

Meble w ciemnym pomieszczeniu?

Kolejnym z elementów, na które trzeba zwrócić szczególna uwagę, to oczywiście meble – jeżeli będą one zbyt ciemne oraz zbyt masywne to wpłynie to na całe pomieszczenie i mogą one je przytłoczyć swoją obecnością. Warto w tej dziedzinie postawić na meble raczej nowoczesne, które są proste i lekkie w swojej konstrukcji – chociażby meble skandynawskie.

Podsumowując, czasami wystarczy zmiana tylko jednego z powyższych elementów, aby pomieszczenie zyskało na swojej jasności i żebyśmy chętniej chcieli w nim przebywać.