Schody modułowe – kiedy je wybrać?

0
3160

Proces budowy domu wymaga od człowieka podejmowania wielu decyzji związanych z konstrukcją pięter, przestrzeni użytkowej czy połączeń kondygnacji. Zależnie od tego, czy wybrane zostaną schody modułowe, czy tradycyjne konstrukcje żelbetonowe, inaczej należy zaprojektować przebieg poszczególnych procesów tworzenia naszego wymarzonego domu.

Wyboru schodów paradoksalnie należy dokonać zaraz przy pierwszych decyzjach związanych z rozłożeniem procesu budowy w czasie. Wynika to przede wszystkim z  tempa budowy poszczególnych konstrukcji, tego, na jakich etapach są one realizowane oraz w jaki sposób należy podejść do ich wykończenia.

Modułowe – dlaczego warto?

Konstrukcje żelbetonowe w formie schodów projektuje się jeszcze przed etapem doprowadzenia domu do stanu surowego zamkniętego. Wymagają one bowiem przygotowania szkieletu, który wykańcza się betonem, a następnie dodatkowo zabezpiecza materiałami bardziej estetycznymi (np. wykłada poszczególne schodki drewnem). Z kolei gotowe schody można montować już na etapie wykończenia, co pozwala m.in. poczekać stosowny czas i stwierdzić, na jaką konstrukcję nas stać i która sprawdzi się najlepiej w danym wnętrzu. Z tego powodu schody modułowe są wybierane coraz chętniej.

Rodzaje schodów

Do dyspozycji mamy przede wszystkim schody zabiegowe, które zaprojektowane są z pojedynczym zabiegiem w lewo albo prawo, zazwyczaj stosowanym pod kątem 90 albo 180 stopni. Nie posiadają one spocznika, a ich zabieg jest projektowany w ramach zwężeń na poszczególnych schodkach. Alternatywą dla nich są schody spiralne – czyli kręcone wokół słupa, który montuje się w podłodze oraz w otworze stropu. W tym przypadku mowa o konstrukcji bardzo niewielkiej, ale warto pamiętać, że też przeznaczonej do użytkowania głównie przez sprawne osoby dorosłe.

Jaki materiał?

Schody modułowe warto wybierać w sytuacji, gdy zależy nam na tym, aby w domu mieć lekkie schody drewniane. Są one wykonane bowiem w większości z drewna bądź połączenia drewna i metalu. Na dobrą sprawę schody drewniane zabiegowe są jednymi z najchętniej wybieranych, jako że nadają wnętrzu lekkości, a są przy tym estetyczne oraz wygodne w użytkowaniu. Oczywiście wybrać można również schody metalowe, aczkolwiek te polecane są zazwyczaj do wnętrz użytkowych, do których wchodzi się w obuwiu, bo w przypadku gołych stóp będą niekomfortowe w korzystaniu.

Jeśli chcemy wybrać sprawdzone schody modułowe, powinniśmy najpierw zapoznać się z ofertą doświadczonego producenta, takiego jak coraschody.net.pl. W ten sposób nie tylko zyskamy doradztwo w zakresie wyboru produktu, ale również możemy zamówić usługę montażową,