Ogrzewanie podłogowe już od wielu lat stanowi atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych grzejników. Można je znaleźć w praktycznie każdym domu, który naszpikowany jest nowoczesnymi rozwiązaniami. Zazwyczaj tak zwaną „podłogówkę” można znaleźć w łazienkach, kuchni i salonie. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować ją także w innych miejscach w domu. Jednak czy zawsze ogrzewanie podłogowe jest dobrym rozwiązaniem? Jakie są wady i zalety podłogówek?
Zalety ogrzewania podłogowego
Aby przybliżyć Ci nieco działanie ogrzewania podłogowego i nie zniechęcać do niego na samym wstępie, to zaczniemy od jego zalet. Przede wszystkim daje ono duży komfort domownikom, którzy korzystają z tego rozwiązania. Decydując się na podłogówkę, „grzejnikiem” jest cała powierzchnia podłogi, pod którą znajduje się instalacja. Oznacza to, że temperatura w domu rozkłada się równomiernie. W przypadku tradycyjnych grzejników sprawa wygląda nieco inaczej. Zazwyczaj najwyższa temperatura panuje w okolicy grzejnika, a im dalej niego się znajdujemy, tym jest nam chłodniej. Z podłogówką nie ma takiego problemu, ponieważ wszędzie panuje podobna temperatura, którą można dopasować do swoich potrzeb. Co więcej, efekt ciepłej podłogi jest bardzo przyjemny szczególnie w łazience na płytkach podłogowych. Zaraz po wyjściu spod prysznica będziesz mógł stanąć na ciepłej podłodze.
Ogrzewaniu podłogowemu nie da się też odmówić estetyki, a właściwie jej braku. Cała instalacja składająca się z rur https://synco.pl/oferta/rurociagi-preizolowane-pex/ znajduje się pod podłogą, przez co jest niewidoczna. Oznacza to, że w pomieszczeniu, w którym się ona znajduje, nie musisz montować grzejników, które bardzo często psują aranżacje wnętrza. Dzięki podłogówce masz większe możliwości, jeśli chodzi o dekorowanie wnętrz. Ogrzewanie podłogowe jest jednak dobre nie tylko dla estetyki wnętrza, ale również dla zdrowia domowników. Nie wysusza ono powietrza aż tak bardzo, jak kaloryfery oraz zapobiega nadmiernemu unoszeniu się kurzu. Podłogówka ogranicza ruch powietrza, co sprawia, że w otoczeniu roznosi się mniej kurzu, który szkodzi alergikom i jest niehigieniczny.
Wady ogrzewania podłogowego
Skoro znasz już większość zalet ogrzewania podłogowego, to musisz także poznać wady, które mogą przesądzić o tym, że jednak zrezygnujesz z tego typu instalacji w swoim domu. Jednym z największych minusów tego rozwiązania jest koszt budowy takiej instalacji. Tradycyjna instalacja z grzejnikami jest o wiele tańsza, a co za tym idzie korzystniejsza dla naszych portfeli. Wysokie koszty założenia podłogówki wynikają z tego, że wymaga ona ułożenia dużej ilości rur i izolacji cieplnej. Nawet jeśli znajdziesz rury preizolowane w dobrej cenie, to mnożąc to przez ich ilość oraz robociznę może wyjść całkiem spora kwota.
Kolejnym minusem podłogówki jest to, że niesie za sobą konieczność zastosowania specjalnych materiałów. Jeśli chcesz, aby instalacja działał poprawnie, to musisz zastosować odpowiednie materiały na posadzce w domu. Grube dywany raczej nie wchodzą w grę, ponieważ będą one zatrzymywać dopływ ciepła. Należy korzystać z materiałów, które dobrze przewodzą ciepło. Tylko wtedy montaż ogrzewania podłogowego będzie miał sens. Dlatego jeszcze zanim zdecydujesz się na ogrzewanie podłogowe, musisz wziąć pod uwagę to, co będzie znajdować się w danym pomieszczeniu. Czy będą to wykładziny, panele czy może kafelki? Jeśli już zdecydujesz, że w danym pomieszczeniu mają być panele, a później zmienisz zdanie i położysz tam wykładzinę, to inwestycja w podłogówkę okaże się nieopłacalna.
Sprawdź porady ekspertów z lazienkiplus.pl >>> Ogrzewanie podłogowe w łazience