Na co warto zwrócić uwagę budując dom z wejściem od południa?

0
3016
Na co warto zwrócić uwagę budując dom z wejściem od południa?

Działka z wjazdem od strony południowej może być doskonałym miejscem na budowę domu. Pod warunkiem jednak, że właściwie zaplanujesz inwestycję.

Dobre zagospodarowanie działki zorientowanej na południe tak, aby mieszkało się wygodnie całej rodzinie to kwestia wybrania właściwych rozwiązań. Umiejętnie zaprojektowana i eksponująca swoje zalety na pewno stanie się miejscem, w którym wraz z rodziną poczujesz się komfortowo i bezpiecznie. Pamiętając o kilku najważniejszych zasadach, na pewno wybierzesz odpowiedni projekt i dostosujesz go do swojej działki.

Dalej od drogi

Na działkach z wejściem od południa najlepszą lokalizacją dla części rekreacyjnej jest front. Warto więc budowę domu zaplanować możliwie najdalej od ulicy, aby uniknąć hałasów i niebezpieczeństw ruchliwej jezdni. Szczególnie przydatne rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi, dla których bezpieczeństwo jest najważniejsze. Już na etapie planowania budowy przemyśl też rodzaj ogrodzenia. Najlepiej sprawdzą się wysokie żywopłoty z roślin iglastych, które zapewnią intymność o każdej porze dnia i roku.

Część dzienna – gdzie?

W charakterze salonu czy jadalni najlepiej sprawdzają się pomieszczenia przez większość dnia oświetlone naturalnym światłem słonecznym. Nie tylko rozjaśni ono wnętrze, ale także ogrzeje. W projektach domów z wejściem od południa właśnie tam, od frontu, warto zorganizować przestrzeń do spędzania wspólnego czasu. Letnie, silne słońce może jednak okazać się sporym wyzwaniem. By podczas upałów znaleźć odrobinę wytchnienia, zastanów się nad wyborem projektu domu w kształcie litery L, w którym łatwiej wygospodarujesz część dziennej strefy w miejscu zacienionym, osłoniętym od słońca.

Projekt domu Z Charakterem 4 WAW1022
Projekt domu Z Charakterem 4 WAW1022

Nadmierne nasłonecznienie

Elewacja domu z frontem od strony południowej jest także narażona na działanie promieni słonecznych, które przez większość dnia skierowane są na nią bezpośrednio. Dlatego przy wybieraniu projektu i materiałów zadbaj o to, by były one wykonane z najwyższej jakości surowców. Powinny one wytrzymać długotrwałą ekspozycję słoneczną, nie wyblaknąć i nie popękać w zetknięciu z promieniowaniem UV.