Jakie narzędzia budowlane przydadzą się podczas prac remontowych? Kielnie, szpachelki, poziomice… Co jeszcze?

0
4157

Czeka Cię remont mieszkania i nie wiesz, jak się za to zabrać? A może masz już gotowy projekt, tylko przeraża Cię jego realizacja? Zacznij od skompletowania odpowiednich narzędzi, które ułatwią Ci prace. A co na pewno Ci się przyda?

Narzędzia niezbędne podczas remontu

Zanim zaczniesz przeglądać listę narzędzi niezbędnych podczas remontu, musisz zdać sobie sprawę z tego, jak istotny jest wybór dobrej jakości sprzętu. Bez względu na rodzaj wykonywanych prac, narzędzia ulegają zabrudzeniu, do najmniejszych zakamarków dostaje się wszechobecny pył, a nadmierna eksploatacja sprawia, że szybko się niszczą.

Dlatego zarówno w przypadku ręcznych, jak i elektronicznych narzędzi budowlanych bardzo ważna jest ich wytrzymałość. Zwróć uwagę na to, z jakich materiałów są wykonane, czy są odporne na rdzę, jakie funkcje mogą jeszcze spełniać (często bardziej opłacalny jest zakup jednego, wielofunkcyjnego narzędzia). Z pełną listą narzędzi remontowych oraz z ich specyfikacją możesz zapoznać się m. in. tu: https://www.koelnerpolska.pl/produkty/narzedzia/narzedzia-reczne/narzedzia-budowlane. Gdy je przejrzysz, łatwiej będzie Ci podjąć decyzję podczas zakupów. A czego potrzebujesz przy każdym remoncie?

Poziomica

Poziomica może być zarówno Twoim wrogiem, jak i sprzymierzeńcem. Odkryje wszystkie nierówności oraz zmusi Cię do wykonania niezbędnych poprawek. Ale dzięki niej ściany będą proste, sufit podwieszany idealnie wykończony, a w kuchni nie będzie problemów z zawieszeniem mebli na ścianie.

Do wyboru masz zarówno poziomice tradycyjne, jak i laserowe. Poziomice laserowe są jednak zbędnym wydatkiem w przypadku, gdy sporadycznie wykonujesz remont w domu lub w mieszkaniu. W przypadku tego narzędzia liczy się przede wszystkim jego dokładność i wytrzymałość. Jeśli jednak zdecydujesz się na poziomicę laserową, wybierz krzyżową, która może mierzyć kierunki pod różnymi kontami oraz na kilku płaszczyznach.

Kielnie

Kielnie będą niezbędne do nakładania oraz rozprowadzania zapraw murarskich i klejów. Powinny być wykonane ze stali nierdzewnej oraz cechować się wysoką odpornością na korozję. Wybieraj też kielnie z trzonkiem wykonanym z drewna, które poprawiają komfort nakładania materiałów budowlanych.

Najbardziej popularne są kielnie trójkątne oraz trapezowe. Znajdziesz także kielnie do płytek, spoin, a nawet do krawędzi zewnętrznych i wewnętrznych. To małe i niepozorne narzędzie usprawni Twoją pracę.

Szpachelki

Szpachelki, podobnie jak kielnie, służą do nakładania i rozprowadzania różnych mas budowlanych. Również muszą być wykonane ze stali nierdzewnej odpornej na działanie korozji, a rękojeść powinna być wykonana z drewna. Dobrym wyborem są szpachelki z nitowanym ostrzem, które są trwalsze. W sklepach budowlanych możesz kupić szpachelki do silikonu, malarskie, fasadowe, czy szlifowane w skos. Od razu zastanów się też nad zakupem szpachli do skrobania, czy skrobaka do farb.

Kątownice

Dzięki kątownicom będziesz w stanie w prosty i szybki sposób wyznaczyć kąt prosty. Jest to najbardziej istotne w pomieszczeniach, w których znajduje się dużo mebli, np. w kuchni, ponieważ od tego, czy ściany mają proste kąty będzie zależeć, czy bezproblemowo uda Ci się zamocować szafki i półki narożne.

Maszyny do glazury

Samodzielnie remontujesz kuchnię lub łazienkę? W takich wypadkach będziesz potrzebować ostrego i precyzyjnego przyrządu do glazury, dzięki któremu będziesz w stanie przyciąć płytki. Tutaj bardzo ważne jest, aby maszyna działała płynnie – wtedy na kafelkach nie zostaną nieestetyczne ślady po przycięciu. Wybierz też przyrząd do cięcia glazury, który posiada regulowaną wysokość ostrzy – jest bardziej uniwersalny, ponieważ umożliwia cięcie płytek o różnych grubościach.

To są najważniejsze narzędzia, które będą przydatne podczas każdego remontu. Dlatego postaw na narzędzia wykonane z dobrej jakości, wytrzymałych materiałów, które nie będą jednorazowym wydatkiem, a posłużą Ci przez długie lata.