Jak wybrać odpowiednie drzwi wejściowe do domu?

0
1558
Jak wybrać odpowiednie drzwi wejściowe do domu?

Obecnie rynek oferuje różne rodzaje zewnętrznych drzwi wykonanych z różnego rodzaju materiału: drewna, aluminium, PCV i stali. Jednak do najczęściej wybieranych przez klientów należą drzwi stalowe ze względu na szereg zalet odróżniających je od pozostałych produktów. Wybierając drzwi wejściowe do domu, warto kierować się poszczególnymi zasadami pozwalającymi wybrać dobry jakościowo produkt, który będzie służył przez długie lata. Na co warto zwrócić uwagę?

Zalety drzwi stalowych

Drzwi zewnętrzne stalowe są mocne, trwałe oraz nie wymagają renowacji. Szeroki wybór kolorów i wzorów oklein sprawia, że trudno odróżnić je od drewna lub aluminium. Mogą być pokryte specjalną farbą lub wykończone wodoodporną okleiną, np. przypominającą drewno. Obecnie na rynku można zakupić drzwi pasywne, które mają niski współczynnik przenikania ciepła, co przekłada się na oszczędność w ogrzewaniu.

Jak wybrać rozmiar drzwi wejściowych do domu?

Drzwi wejściowe do domu powinny być odpowiednio dopasowane, dzięki temu zapewnią wygodę w użytkowaniu. Warto wziąć pod uwagę ich szerokość, ponieważ większość z nas codziennie lub często wraca do domu z zakupami. Poza tym szerokość powinna umożliwiać wniesienie mebli lub innych przedmiotów o dużych gabarytach. Dlatego należy wybrać drzwi zewnętrzne do domu, które mają minimum 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. W przeciwnym razie możemy mieć problem z wnoszeniem do domu większych przedmiotów. Zarówno szerokość, jak i wysokość otworu pod drzwi wejściowe do domu powinna być o min. 10 cm szersza i wyższa niż wymiary drzwi. Dlatego przy szerokości 90 cm, szerokość otworu powinna wynosić 100 cm i adekwatnie do wysokości. W przypadku domów coraz większą popularność zyskują symetryczne drzwi dwuskrzydłowe, które składają się z dwóch skrzydeł o różnych szerokościach, np. 90 i 40 cm. Szersze skrzydło jest użytkowane na co dzień, natomiast węższe otwierane w razie potrzeby. Drzwi wejściowe można dopasować do stylistyki domu. Obecnie modne są przeszklone elementy, które w dzień wpuszczają światło z zewnątrz oraz stanowią znakomitą ozdobę.

Funkcja antywłamaniowa

Stalowe drzwi antywłamaniowe są wzmocnione wraz z ramą dodatkowymi żebrami. Taka konstrukcja jest solidna i tworzy prawdziwą ochronę przed włamaniem. Przede wszystkim trudno jest je wyważyć, a poza tym stalowe żebra w postaci prętów są zamontowane w taki sposób, aby podczas próby wycięcia otworu w drzwiach, obracały się. Dlatego nie można ich przeciąć. To chroni przed tego rodzaju włamaniem do domu. Dodatkowo na obwodzie skrzydła znajdują się specjalne bolce, które po przekręceniu klucza uniemożliwiają wyważenie. Solidne drzwi wejściowe do domu posiadają dwa zamki: wierzchni i centralny. Pierwszy zamontowany jest od wewnętrznej strony i zapewnia wygodę użytkowania. Natomiast zamek centralny powinien uruchamiać co najmniej 3 bolce wewnętrzne, które ryglują skrzydło drzwiowe i uniemożliwiają wywarzenie.

Powyższe zasady zwracają uwagę na parametry, które warto wziąć pod uwagę, jeżeli chcemy wybrać drzwi odpowiednie do swoich potrzeb. Warto pamiętać, że często droższe drzwi mają niższy współczynnik przepuszczalności ciepła, który powinien wynosić mniej niż 1,5 W/(m2.K). Poza tym bez problemu można dokupić do nich w razie potrzeby zamek lub tylko wkładkę.