Jak wybrać brykiet do kominka?

0
2150

Ceny tradycyjnych paliw, jakimi ogrzewane są nasze domy, sukcesywnie rosną. Jest to wynikiem wysokich kosztów eksploatacji terenów naturalnych oraz stale zmieniającymi się przepisami. Dlatego też właściciele domów starają się znaleźć rozwiązania, które zagwarantują wysoką kaloryczność oraz ekologiczny charakter paliwa. W ten schemat idealnie wpisuje się brykiet kominkowy.

Czym jest brykiet kominkowy?

Brykiet kominkowy powstaje z odpadów drzewnych, czyli ścinek, trocin itp. Do jego wytwarzania używa się także odpady z produkcji rolniczej. Elementy te są prasowane pod wysokim ciśnieniem. W procesie produkcyjnym nie używa się kleju ani żadnych substancji o charakterze sklejającym. Jedynie w sytuacji, kiedy brykiet jest wytwarzany z substancji innych niż drewno, konieczne jest zastosowanie lepiszcza zapewniającego właściwą konsystencję.

Cechą charakterystyczną brykietu do kominka jest zerowy bilans emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Oznacza to, że w procesie spalania nie powstaje go więcej, aniżeli pobrała roślina, z której został on wytworzony. Ze względu na niską zawartość wody podczas spalania brykietu powstaje bardzo mała ilość popiołu. Takie paliwo nie powoduje również zanieczyszczenia komina.

Brykiet kominkowy wykonany wyłącznie z drewna cechuje się wysoką kalorycznością. To przekłada się na wydajność tego paliwa. Ekonomiczne i ekologiczne właściwości brykietu zależą jednak od sposobu jego produkcji.

Jak wybrać najlepszy brykiet kominkowy?

Jeszcze przed zakupem większej ilości brykietu do kominka należy dokładnie sprawdzić pochodzenie produktu. Warto zweryfikować czy pochodzi on ze stolarni, fabryki okien lub mebli czy też z tartaku. Dobrze również sprawdzić, z jakiego gatunku drewna został wytworzony. Jeśli brykiet powstał z tzw. resztek poprodukcyjnych (np. płyty MDF), to będzie zawierał dodatek kleju i lakierów. Podczas spalania będą one emitować groźne dla zdrowia zanieczyszczenia. Brykiet kominkowy powinien być również odpowiednio zabezpieczony przed wilgocią. Zawilgocony brykiet staje się bardziej kruchy, generuje mniej ciepła i dłużej się rozpala.

Brykiet może występować w kilku kształtach. Małe, cylindryczne kawałki sprawdzą się do zasilania instalacji centralnego ogrzewania. Do kominków i piecyków dużo lepszym rozwiązaniem będą prostokątne kawałki o nieco większych rozmiarach. Największą wydajność opałową wykazuje brykiet, który powstał ze zrębek.

Kupując brykiet, warto także zweryfikować, czy jego producent ma certyfikaty potwierdzające jakość produktu.

Jakie są największe zalety brykietu kominkowego?

Jedną z największych zalet brykietu kominkowego jest jego ekologiczny charakter. Produkt ten jest ogólnodostępny w wielu sklepach i marketach. Dzięki temu jego zakup nie powinien być problemem. Duży wybór produktów pozwala na porównanie właściwości i zakup najbardziej wydajnego brykietu.

Dużą zaletą brykietu jest wygoda transportu oraz przechowywania. Przeważnie jest on pakowany w folię, która dodatkowo chroni przed dostaniem się wilgoci.

Brykiet kominkowy charakteryzuje się niską zawartością wody. Podczas spalania w kominku z szybką, nie spowoduje jej zabrudzenia. Nie doprowadzi też do zanieczyszczenia i skorodowania komina. Wynika to z faktu, że brykiet kominkowy nie zawiera dodatkowych substancji jak kleje czy lepiszcza.

Brykiet kominkowy to niezwykle wydajne i ekologiczne paliwo. Jednakże, aby w pełni korzystać z jego właściwości, trzeba bardzo uważnie analizować oferowane na rynku produkty.