Fumigacja stanowi jedną z najbardziej popularnych metod zwalczania szkodników drewna – polega na zastosowaniu dezynsekcyjnych środków chemicznych w postaci gazów, pary oraz dymu. Podobna procedura cechuje się kilkoma istotnymi zaletami, dlatego wykorzystywana jest powszechnie oraz doceniana przez specjalistów z branży dezynsekcyjnej. Do czego jest wykorzystywana oraz na czym polega fumigacja i z czego wynika jej skuteczność?
Jak przebiega fumigacja?
Omawiany proces odbywa się zazwyczaj w szczelnie zamkniętych komorach lub pomieszczeniach, dzięki czemu wydajność wdrażanego środka znacznie wzrasta. W odniesieniu do niewielkich elementów drewnianych, zachowane szczelności nie powinno generować trudności, która pojawia się wobec większych budynków lub przedmiotów. Skuteczność tej formy dezynsekcji staje się wynikiem docierania pary do najgłębszych zakamarków danego przedmiotu lub pomieszczenia, co umożliwia zniszczenie nie tylko rozwiniętych owadów, lecz również ich larw. Wobec tego fumigacja w Gdynii to najbardziej wydajny efektywny i polecany sposób dezynsekcji.
Zastosowanie fumigacji – kiedy zasadne staje się jej wdrożenie?
Fumigacja wykorzystywana jest szeroko wobec potrzeby zwalczania szkodników drewna, a mianowicie:
– w pustych obiektach, w których istnieje podejrzenie obecności owadów,
– w magazynach produktów mącznych oraz zbożowych,
– wobec produktów spożywczych i rolnych, w tym zbóż i ziarna,
– wobec drewnianych elementów budowlanych i rozmaitych konstrukcji, wykonanych z drewna,
– wobec palet, naczep samochodowych oraz elementów transportowych.
Ważnym zastosowaniem fumigacji jest tak zwana dezynsekcja eksportowa, która oznacza zabezpieczenie drewnianych opakowań, w których najczęściej odbywa się transport. Po zrealizowaniu procesu fumigacji na opakowaniu wypalane jest specjalne oznaczenie, będące gwarantem bezpieczeństwa danego elementu drewnianego. Warto zaznaczyć, że fumigacja jest bezpieczna dla środowiska oraz ludzi, dlatego wykorzystywana jest masowo, wykazując jednocześnie wysoką skuteczność.