Dlaczego warto wybrać kominek wolnostojący?

0
1538

Kominek to popularny dodatek do wielu domów, a nawet niektórych mieszkań. Decydujemy się na niego z wielu względów, zarówno aranżacyjnych, jak i praktycznych, między innymi w celu poprawy funkcjonalności ogrzewania domu. Dlaczego zatem wśród wielu różnych kominków warto wybrać akurat wolnostojący?

Czym charakteryzuje się kominek wolnostojący?

Kominki wolnostojące, czasem też nazywane piecami typu koza, zostały tak przygotowane, aby zapewniały wiele możliwości aranżacyjnych. Ich najważniejszą cechą jest to, że nie wymagają pełnej zabudowy, jak było w przypadku klasycznych kominków, których komin znajdował się w ścianie. Nowoczesne rozwiązania pozwalają na pozostawienie komina na wierzchu. Co za tym idzie, kominek może być umieszczony dosłownie wszędzie: przy ścianie (albo na), ale też dosłownie na środku pomieszczenia, gdzie z pewnością będzie przyciągał spojrzenie.

Ważnymi cechami kominków wolnostojących jest ich doskonałe przygotowanie pod względem rozwiązań technologicznych. Ich wnętrze wykonane jest z wermikulitu, który podwyższa temperaturę w piecu i pomaga w całkowitym spalaniu drewna. Szyby z kolei wyposażone są w system kurtyny powietrznej, która chroni przed osadzaniem się sadzy na powierzchni szkła. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dużej ilości ciepła, przy jednocześnie czystym i zawsze pięknie wyglądającym kominku.

Wyjątkowo dobry do ogrzewania pomieszczenia

Kominki oprócz swojej funkcji dekoracyjnej często w naszych domach pełnią rolę dodatkowego źródła ciepła. Ogrzewają głównie salony, w których zazwyczaj się znajdują, ale ciepło może być rozprowadzane także po innych pomieszczeniach, zapewniając dobre ogrzewanie całego domu. Sprawdzają się szczególnie w okresach przejściowych, kiedy nie jest konieczne włączanie kaloryfera, ale jest zbyt zimno, by siedzieć w domu bez żadnego ogrzewania.

Kominki wolnostojące są pod tym względem jednym z najbardziej ekonomicznych rozwiązań. Ich budowa i możliwość pozostawienia bez obudowy sprawiają, że wyjątkowo dobrze oddają ciepło do pomieszczeń, efektywnie je ogrzewając. Dzięki temu często lepiej niż inne typy kominków sprawdzają się jako alternatywne źródło ciepła w domu.

Niezliczona ilość aranżacji

Ze względu na to, że kominek wolnostojący nie potrzebuje obudowy ze ścian, pozostawia ogromne pole do popisu dla każdego architekta wnętrz. Można umieścić go na ścianie lub na środku. Może być kominkiem wspartym na podbudowie albo zawieszonym na ścianie. Dzięki temu może mieć też przeróżne kształty – od klasycznego prostokąta, poprzez okrąg, aż do nietypowego trójkąta.

Jednym z ciekawych rozwiązań może być wykorzystanie kominka wiszącego w kształcie kropli. Prezentuje się nietypowo i nowocześnie, dzięki czemu doskonale dopasuje się do każdego współczesnego wnętrza. Doskonale współgra z surowymi wystrojami, które delikatnie ociepla swoim wyrafinowanym kształtem, jak i ogniem, który można w nim rozpalić.