Czym powinien charakteryzować się ekogroszek?

0
1184

Ekogroszek produkowany jest z węgla kamiennego. Jeśli chodzi o popularność, to ten rodzaj paliwa cały czas przegrywa właśnie z węglem kamiennym. Okazuje się jednak, że ekogroszek ma wiele zalet i bardzo często określany jest mianem paliwa przyszłości. Jeżeli stoisz przed wyborem rodzaju paliwa, jakim będziesz ogrzewał swój dom lub firmę, to koniecznie przeczytaj przygotowaną przez nas charakterystykę ekogroszku.

Co to jest ekogroszek?

W pierwszej kolejności powinieneś poznać definicję ekogroszku. Jest to materiał opałowy produkowany z węgla kamiennego lub brunatnego. Wśród największych zalet ekogroszku specjaliści wymieniają:

– wysoką kaloryczność,

– niską zawartość siarki i popiołu,

– niską spiekalność,

– minimalną zawartość substancji niepalnych.

Specyficzną cechą ekogroszku jest duża rozpiętość średnicy bryłek, która może się wahać w przedziale od 5 do 25 mm. To pozwala wykorzystać ekogroszek w automatycznych dozownikach węgla. Warto zwrócić uwagę na fakt, że spalanie ekogroszku w piecu z takim właśnie podajnikiem jest mniej szkodliwa dla środowiska. W procesie spalania emitowana jest mniejsza ilość dwutlenku węgla, węglowodorów aromatycznych, dioksyn, furanów oraz pyłów.

Jak przebiega proces spalania ekogroszku?

Zakup wysokiej jakości surowca i prawidłowe spalanie ekogroszku pozwala zapobiegać dużym stratom energii i przegrzaniu kotła. Ekogroszek podczas procesu spalania nie może być zbyt wilgotny. W przeciwnym wypadku łatwo doprowadzić do zapchania kotła. Najlepiej jest kupować ekogroszek w workach. Taki surowiec nie wymaga dodatkowego suszenia. Kupując ekogroszek, warto postawić na krajowy opał. Liczne badania dowodzą, że ma on o wiele lepsze parametry od surowca z importu.

W procesie spalania ekogroszku ważną rolę odgrywa moc i wydajność wentylatora. Wskazówki dotyczące ustawień wentylatora są przeważnie umieszczone na opakowaniu z ekogroszkiem. Po rozpaleniu dobrze jest sprawdzić, czy opał spala się w sposób równomierny. Dzięki temu będzie on optymalnie ogrzewał cały budynek.

Jakie parametry powinien mieć ekogroszek?

Jeszcze przed zakupem konkretnego ekogroszku powinieneś sprawdzić jego parametry. Pierwszym z nich jest zawartość popiołu. W przypadku polskiego węgla zawartość popiołu wynosi 4-8%. Optymalna ilość popiołu to 6%. Wpływa ona na wygodę użytkowania, skracając czas, jaki jest potrzebny na obsługę i czyszczenie kotła.

Kolejnym parametrem jest znak bezpieczeństwa ekologicznego. Dzięki temu oznaczeniu zyskujesz pewność, że dany produkt charakteryzuje się wysoką jakością i niską emisją szkodliwych substancji. Zwróć także uwagę na tzw. poziom spiekalności ekogroszku, który wpływa bezpośrednio na kondycję kotła, chroniąc przed powstawaniem tzw. spieków. Optymalny poziom spiekalności wynosi maksymalnie 20 RI. Na końcu słów kilka warto poświęcić kaloryczności, której poziom powinien oscylować wokół 24 MJ/kg. Ilość siarki w opale nie może przekraczać 0,6%.

Szukając dobrej jakości ekogroszku, powinieneś zajrzeć do sklepu internetowego pangroszek.pl. Znajdziesz tam nie tylko ekogroszek, ale także pellet. Na stronie sklepu możesz skorzystać z kalkulatora zużycia ekogroszku, który ułatwi Ci określenie zapotrzebowania na opał.